Drukuj Powrót do artykułu

Buk: przewodniczący Episkopatu dokona koronacji obrazu Matki Bożej Literackiej

07.09.2017 , ms, Poznań, 07-09-2017 Ⓒ ℗

Abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył 10 września uroczystościom koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Bukowskiej Literackiej w Buku w archidiecezji poznańskiej. Korony, którymi zostanie przyozdobiony obraz pobłogosławił papież Franciszek.

„Koronacja Matki Bożej Literackiej będzie ważnym wydarzeniem w życiu archidiecezji poznańskiej. To nie tylko zewnętrzny obrzęd mający na celu nadanie splendoru sanktuarium, ale wydarzenie, poprzez które – jako wspólnota Kościoła – pragniemy jeszcze ściślej związać się z naszą niebieską Matką” – mówi KAI abp Stanisław Gądecki.

Podczas uroczystości koronacyjnej zostanie odczytany list od papieża Franciszka. „Życzę, aby to Sanktuarium, które od sześciu wieków było szczególnym miejscem spotkania kolejnych pokoleń wiernych z Maryją, nadal gromadziło wierne Jej dzieci, szukające matczynej opieki, zrozumienia i pomocy” – czytamy w piśmie podpisanym przez Ojca Świętego.

Msza św. połączona z obrzędem koronacji obrazu odbędzie się w południe na Stadionie Miejskim w Buku. Homilię podczas uroczystości wygłosi kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. W Buku odbędzie się także procesja z cudownym obrazem, nabożeństwa, koncert uwielbienia.

W związku z koronacją zostanie uruchomiony specjalny darmowy pociąg Spółki Koleje Wielkopolskie na trasie Poznań-Buk-Poznań. Uroczystości będą transmitowane przez TVP Poznań i Radio Emaus.

Zwyczaj wieńczenia królewską koroną obrazu Najświętszej Maryi Panny jest przejawem szczególnej czci dla wizerunku Bogarodzicy. Początki kultu Maryjnego w Buku sięgają XIV wieku. Kroniki podają, że w 1576 r. istniało tam „Bractwo Literackie”, które opiekowało się cudownym obrazem. To właśnie od tego bractwa pochodzi przydomek nadany wizerunkowi.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.