Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX
Drukuj Powrót do artykułu

Buk: przewodniczący Episkopatu dokona koronacji obrazu Matki Bożej Literackiej

07.09.2017 , ms, Poznań, 07-09-2017 Ⓒ ℗

Abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył 10 września uroczystościom koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Bukowskiej Literackiej w Buku w archidiecezji poznańskiej. Korony, którymi zostanie przyozdobiony obraz pobłogosławił papież Franciszek.

„Koronacja Matki Bożej Literackiej będzie ważnym wydarzeniem w życiu archidiecezji poznańskiej. To nie tylko zewnętrzny obrzęd mający na celu nadanie splendoru sanktuarium, ale wydarzenie, poprzez które – jako wspólnota Kościoła – pragniemy jeszcze ściślej związać się z naszą niebieską Matką” – mówi KAI abp Stanisław Gądecki.

Podczas uroczystości koronacyjnej zostanie odczytany list od papieża Franciszka. „Życzę, aby to Sanktuarium, które od sześciu wieków było szczególnym miejscem spotkania kolejnych pokoleń wiernych z Maryją, nadal gromadziło wierne Jej dzieci, szukające matczynej opieki, zrozumienia i pomocy” – czytamy w piśmie podpisanym przez Ojca Świętego.

Msza św. połączona z obrzędem koronacji obrazu odbędzie się w południe na Stadionie Miejskim w Buku. Homilię podczas uroczystości wygłosi kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. W Buku odbędzie się także procesja z cudownym obrazem, nabożeństwa, koncert uwielbienia.

W związku z koronacją zostanie uruchomiony specjalny darmowy pociąg Spółki Koleje Wielkopolskie na trasie Poznań-Buk-Poznań. Uroczystości będą transmitowane przez TVP Poznań i Radio Emaus.

Zwyczaj wieńczenia królewską koroną obrazu Najświętszej Maryi Panny jest przejawem szczególnej czci dla wizerunku Bogarodzicy. Początki kultu Maryjnego w Buku sięgają XIV wieku. Kroniki podają, że w 1576 r. istniało tam „Bractwo Literackie”, które opiekowało się cudownym obrazem. To właśnie od tego bractwa pochodzi przydomek nadany wizerunkowi.

Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.