Bułgaria: odwołano biskupów prawosławnych za sympatie prokatolickie
02 grudnia 2009 | 15:05 | kg (KAI/B-I) / maz Ⓒ Ⓟ
Święty Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego (BKP) odwołał 21 grudnia ze stanowisk metropolitę zachodnio- i środkowoeuropejskiego Symeona i jego biskupa pomocniczego Tychona.
Formalnie powodem tego był stan zdrowia metropolity, w rzeczywistości obu hierarchom zarzucano sympatie prokatolickie i utrzymywanie zbyt bliskich, zdaniem Synodu, kontaktów z Watykanem.
Decyzję o zwolnieniu 83-letniego Symeona władze RKP podjęły już kilka tygodni temu, zwlekano jednak z jej ogłoszeniem ze względu na protesty samego zainteresowanego, którego poparła także część jego wiernych. Ale gdy metropolita przybył 21 grudnia do Sofii na wezwanie Synodu, po spotkaniu z jego członkami oświadczył – jak stwierdza komunikat prasowy kierownictwa Kościoła – że podporządkowuje się jego postanowieniom i wycofuje swe wcześniejsze listy protestacyjne.
Później jednak w rozmowie z dziennikarzami były już metropolita stwierdził, że jest rozgoryczony poczynaniami swych współbraci w biskupstwie. Zagroził przy tym, że ze swoją sprawą zwróci się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Formalnie podstawą zwolnienia był stan zdrowia Symeona, który od kilku lat – z uwagi na poważną chorobę serca – nie mieszka na terenie swej eparchii (diecezji) w Berlinie, ale przebywa na leczeniu w amerykańskim mieście Phoenix. Eparchią w rzeczywistości kieruje jego wikariusz (biskup pomocniczy) Tychon, który od dawna wywołuje niezadowolenie kół kościelnych ze względu na swe bliskie kontakty ze Stolicą Apostolską i wypowiedzi prokatolickie.
Mimo że zarzuty te podziela zdecydowana większość hierarchii i niższego duchowieństwa, jak również znaczna część wiernych BKP, to jednak decyzja Synodu wywołała protesty w eparchii i szerokie dyskusje o posmaku skandalu w prasie bułgarskiej.
Do czasu wybrania nowego metropolity zachodnio- i środkowoeuropejskiego będzie nią zarządzał 60-letni metropolita starozagorski Galakcjon (Georgi Tabakow).
Metropolita Symeon (Christo Kostadinow) urodził się 17 września 1926 w Warnie. Ukończył sofijską Akademię Duchowną, w grudniu 1954 został mnichem, po czym studiował teologię w Zagorsku (dzisiejszy Siergijew Posad w Rosji), w rok później przyjął święcenia diakonatu, a 8 października 1958 ówczesny patriarcha moskiewski Aleksy I wy święcił go w Moskwie na kapłana. Po powrocie do kraju piastował różne stanowiska w swym Kościele. 14 stycznia 1973 przyjął sakrę jako biskup pomocniczy metropolity nowojorskiego. W latach 1980-86 był wikariuszem patriarszym dla Europy Zachodniej, a w 1986 Święty Synod BKP mianował go metropolitą zachodnio- i środkowoeuropejskim z siedzibą najpierw w Budapeszcie, a od 1994 – w Berlinie.
Jego wikariusz bp Tychon (Christo Iwanow) urodził się 26 maja 1945 w Stuttgarcie, ale uczył się w Sofii, tam też ukończył studia teologiczne. Odbył również służbą wojskową w armii bułgarskiej. W latach 1977-2003 był sekretarzem metropolity zachodnio- i środkowoeuropejskiego w swym mieście rodzinnym. W 2000 przyjął święcenia diakonatu i prezbiteratu, a 6 lipca 2003 – sakrę biskupią jako wikariusz metropolity Symeona.
Bułgarski Kościół Prawosławny jest od dawna znany ze swej postawy antyekumenicznej, a zwłaszcza antykatolickiej. W 1995 wystąpił ze Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich na znak sprzeciwu wobec nadmiernej – jego zdaniem – protestantyzacji i upolitycznienia obu tych instytucji, a także wprowadzania tam takich elementów jak kapłaństwo kobiet czy uleganie ideologii feminizmu w teologii. BKP przez wiele lat sprzeciwiał się przyjazdowi Jana Pawła II do Bułgarii a gdy w maju 2002 mimo wszystko odwiedził on ten kraj, Patriarchat Bułgarski starał się pomniejszyć rangę tego wydarzenia, a niektórzy hierarchowie dopuścili się nawet różnych nietaktów wobec delegacji watykańskiej.
Jednym z tych, którzy najwięcej czasu i sympatii poświęcili wtedy papieżowi, był właśnie metropolita Symeon, który m.in. oprowadzał dostojnego gościa po sofijskiej katedrze św. Aleksandra Newskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.