Drukuj Powrót do artykułu

Bułgarska minister: w maju papież planuje wizytę w Sofii, Bukareszcie i Skopje

11 grudnia 2018 | 12:01 | ts / pz | Sofia Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. AFP PHOTO / VINCENZO PINTO / East News

Wizyta papieża Franciszka w Bułgarii jest „bardzo prawdopodobna” i powinno dojść do niej w maju 2019 r. Podkreśliła to bułgarska minister spraw zagranicznych Ekaterina Zahariewa w wywiadzie telewizyjnym 8 grudnia na zakończenie wizyty w Republice Macedonii. „O ile wiem, papież ma odwiedzić Bułgarię, Macedonię i jeszcze jeden kraj”, powiedziała bułgarska polityk. Choć nie wymieniła go z nazwy, media przypuszczają, że tym trzecim krajem będzie Rumunia, o czym mówiło się od pewnego czasu.

O tym, że Watykan przygotowuje wizytę papieża w Bułgarii, Rumunii i jednym z krajów zachodnio-bałkańskich, mówiło się już po wizycie premiera Bojko Borisowa u Franciszka w maju br. Tym samym celem papieskiej podróży w maju 2019 r. byłyby Sofia, Bukareszt i Skopje. Wizyta papieża Franciszka w Bułgarii była już przedmiotem rozmów prezydenta tego kraju Rumena Radewa z nuncjuszem apostolskim w Sofii, abp. Anselmem Pecorarim.

Powołując się na źródła watykańskie, o przygotowaniach do papieskiej podróży w maju 2019 r. poinformowała także argentyńska agencja Telam. Według tej agencji podróż papieska rozpocznie się na początku maja.

Dotychczas jedynym papieżem, który złożył wizytę w Bułgarii, był w 2002 r. Jan Paweł II. Większość mieszkańców Bułgarii stanowią wyznawcy prawosławia. Katolicy, podobnie jak protestanci, są niewielką mniejszością wśród chrześcijan kraju.

Już przed miesiącem arcybiskup Bukaresztu i przewodniczący Konferencji Biskupów Rumunii, Ioan Robu, w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie powiedział, że w maju papież Franciszek najprawdopodobniej odwiedzi jego kraj. Abp Robu wraz z 16 innymi biskupami katolickimi Rumunii przebywał w Rzymie z wizytą Ad limina. Tymczasem trwają w tej sprawie rozmowy z odpowiednimi urzędami Stolicy Apostolskiej, z władzami Rumunii, a także z rumuńskim Kościołem prawosławnym. W Rumunii był już Jan Paweł II w 1999 r.

Wcześniej, bo już pod koniec stycznia 2019, Franciszek uda się do Panamy na Światowy Dzień Młodzieży. Na początku lutego planowana jest podroż papieża do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, natomiast pod koniec marca Franciszek uda się z wizytą do Maroka. Ciągle powtarzają się spekulacje o wizycie papieża w Japonii oraz podróży apostolskiej do Mozambiku w południowo-wschodniej Afryce oraz na Madagaskar.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.