By zapobiegać pedofilii
18 czerwca 2011 | 18:46 | st (KAI) / ju. Ⓒ Ⓟ
Zintensyfikowanie w całym Kościele walki z nadużyciami duchowieństwa, zapewnienie większego bezpieczeństwa nieletnim, budowanie kultury sprzyjającej prewencji i wysłuchanie ofiar. To cele sympozjum, które organizuje Watykan.
„Nie możemy oddzielać dobra Kościoła od ochrony dzieci przed nadużyciami. Konieczne jest przeciwstawienie się kulturze przemilczania, wychowanie i sprawiedliwość” – stwierdził ks. prałat Charles Scicluna. Promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary (odpowiednik prokuratora w sądach cywilnych) zabrał głos podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezentującej sympozjum organizowane w dniach od 6-9 lutego przyszłego roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Jest ono przeznaczone dla biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, a odbywać się będzie pod hasłem: „Ku uleczeniu i odnowie”.
Jak poinformowano w sympozjum weźmie udział około 200 biskupów i ekspertów z różnych kontynentów, a w jego organizację zaangażowane są także poszczególne dykasterie watykańskie. Jego celem będzie zintensyfikowanie w całym Kościele walki z nadużyciami duchowieństwa, zapewnienie większego bezpieczeństwa nieletnim, budowanie kultury sprzyjającej prewencji i wysłuchanie ofiar. Podczas sympozjum wystąpi jedna z nich. „Wszyscy doskonale rozumiemy, że proces ten nie może ograniczać się jedynie do dobrego przykładu jaki daje Ojciec Święty, czy właściwych norm kanonicznych. Sympozjum będzie jednym z etapów długiego procesu jaki podejmuje Kościół w walce z tymi nadużyciami” – stwierdził rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi.
Natomiast ks. prałat Charles Scicluna podkreślił, że w przestępstwach tych istnieje silny element nadużycia przez duchownego władzy i zaufania. Rodzi to szczególny uraz, powodujący w ofierze wstrząs, a niekiedy także utratę wiary. Rozmawiając z dziennikarzami zauważył, że tam, gdzie już w seminariach istnieje świadomość problemu korzysta z tego również formacja przyszłych kapłanów, umacniając czujność, aby zapobiec nadużyciom i chronić dzieci. Zaznaczył, iż nadużycia duchownych względem nieletnich są przestępstwem zarówno w świetle prawa kanonicznego jak i cywilnego. „Nie możemy oddzielać dobra Kościoła od ochrony dzieci. Konieczna jest właściwa odpowiedź przeciw kulturze przemilczania. Nie wystarcza represja, konieczna jest także edukacja i sprawiedliwość” – podkreślił. Zdaniem promotora sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary sympozjum na Gregorianie jest cenną inicjatywą, zarówno ze względu na możliwość wymiany opinii jak i ze względów formacyjnych. Kościół pragnie udzielić odpowiedzi na ten problem, pomagać ofiarom i zapobiegać możliwościom zaistnienia nowych przestępstw” – powiedział ks. prałat Charles Scicluna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.