Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: 30-lecie chóru „Exsultate Deo”

12.11.2017 , jm, Bydgoszcz, 12-11-2017 Ⓒ ℗

„Exsultate Deo” – to nazwa bydgoskiego czterogłosowego chóru, który obchodził 30-lecie swego istnienia. Muzycy i zaproszeni goście spotkali się na uroczystościach dziękczynnych w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników.

Chór powstał właśnie w tej wspólnocie w 1987 roku z inicjatywy jej ówczesnego proboszcza śp. ks. prałata Romualda Biniaka. Współzałożycielem oraz dyrygentem chóru jest nieprzerwanie dr Romuald Rajs. Akompaniatorką jest organistka mgr Beata Gaj – najdłużej (25 lat) współpracująca z zespołem, opiekunem – obecny proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski.

Dyrygent, w słowie skierowanym na 30-lecie, napisał do chórzystów, m.in.: „Po trzydziestu latach wypada zastanowić się, co sprawiło, że od wielu lat wytrwale, z wielkim poświęceniem – nierzadko kosztem obowiązków rodzinnych i zawodowych – przychodzimy dwa razy w tygodniu na dwugodzinne, a czasem dłuższe próby? Nie zrozumie tego wszystkiego ten, komu nie dane jest być zarażonym muzyką”.

Repertuar chóru stanowią utwory z różnych epok – w sumie to ponad sto pozycji. Zespół wielokrotnie koncertował samodzielnie, a także z renomowanymi solistami oraz z towarzyszeniem znanych zespołów instrumentalnych – Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej „Capella Bydgostiensis”, Kwintetem Instrumentów Dętych „Triumphal Brass Quintet” czy Orkiestrą Symfoników Bydgoskich im. J. Straussa.

Od początku swojego istnienia chór śpiewa przed i podczas niedzielnych Eucharystii oraz licznych uroczystości w kościele parafialnym i poza nim. Dwukrotnie miał zaszczyt śpiewania podczas Mszy świętych sprawowanych przez św. Jana Pawła II – w Gnieźnie i Bydgoszczy. – Nasz śpiew rozbrzmiewał w kościołach i katedrach, m.in. w Gnieźnie, na Wawelu, we Fromborku, Wadowicach, Wambierzycach, Niepokalanowie, Gdańsku, Olsztynie, Zamościu, Sokółce i Warszawie. Podczas zagranicznych pielgrzymek prezentowaliśmy nasze utwory, m.in. w bazylice Sacre-Coeur w Paryżu, w Rzymie i Wiedniu, we Lwowie i Wilnie, w Aachen i Budapeszcie. Śpiewaliśmy także w wielu sanktuariach maryjnych – dodał prezes chóru mgr Adam Melkowski.

Już czternaście razy, a sześć razem z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej „Capellą Bydgostiensis”, zespół wystąpił z charytatywnym koncertem „Ave Maria” na rzecz bydgoskiego hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Bogaty repertuar pieśni maryjnych chór siedmiokrotnie, z dużym sukcesem, prezentował podczas „Koncertów Maryjnych z Różą” organizowanych w katedrze przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, zdobywając nagrody – m.in. „Główny Laur”. Z okazji jubileuszu chór wydał album wraz z płytą zawierającą archiwalne nagrania zespołu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.