Bydgoszcz: 65-lecie erygowania parafii na Jachcicach
02 kwietnia 2023 | 08:50 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Wraz z powstaniem parafii, Chrystus przyszedł na to miejsce w nowy i bardziej namacalny sposób. Stał się bliższy naszemu życiu, wszedł pełniej w codzienność” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.
Wspólnota pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP na bydgoskich Jachcicach świętowała 65-lecie swego istnienia. – Spojrzenie w przeszłość jest okazją, by odnaleźć wszystkich ludzi, których Bóg „wpisał” w tajemnicę życia parafialnego – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, wspominając m.in. dwóch pierwszych proboszczów – ks. Wacława Maciochę i ks. Romana Schoepe.
Dodał, że nie wolno pominąć długiej listy dobrodziejów, wspierających tę wspólnotę. Tych, którzy nie musieli, ale chcieli pomagać. – Dziękuję również wam kochani parafianie, za odwagę i podjęcie starań o budowę kościoła, a potem pracę przy jego wznoszeniu i za współczesną troskę o swoją świątynię – mówił.
Spoglądając w przeszłość – jak zaznaczył – nie można zapomnieć o teraźniejszości oraz przyszłości. – Rozpoczynając kolejny rozdział historii, pamiętajmy, byśmy pozostawili po sobie ślady, pozwalające innym dojść do Chrystusa. A mają być nimi nasze dobre czyny, które są dzisiaj szczególnie potrzebne – tej wspólnocie, diecezji i ojczyźnie – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk.
W dekrecie powołującym parafię 1 kwietnia 1958 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński zawarł m.in. takie słowa: „Na prośbę i usilne starania mieszkańców Dzielnicy Jachcice w Bydgoszczy, celem ułatwienia Im spełniania obowiązków religijnych erygujemy – po wysłuchaniu zainteresowanych w tej sprawie stron – samodzielną parafię rzymsko-katolicką (…) Nowa parafia wystawi dla potrzeb kultu świątynię pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tytuł ten zatwierdzamy na prośbę ludności Jachcice, na pamiątkę uczczenia 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes i jako wotum dziękczynne wiernych złożone Matce Najświętszej Niepokalanie Poczętej za łaskę otrzymania zezwolenia na erekcję parafii, po długotrwałych i zdawałoby się beznadziejnych staraniach u władz świeckich”. – Wówczas w zaledwie siedem miesięcy powstała kaplica, która służyła przez 50 lat jako kościół parafialny. Na jej miejscu stanęła nowa świątynia, w której trwają prace wykończeniowe – dodał proboszcz ks. Roman Mrosczok, dziękując biskupowi i parafianom za obecność.
Ordynariusz pobłogosławił również nowe płaskorzeźby Drogi Krzyżowej, które zaprojektowała Alina Kaja wraz z mężem Gracjanem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.