Bydgoszcz: alumni z Afryki rozpoczęli studia w seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego
03 października 2011 | 12:12 | jm Ⓒ Ⓟ
Alumni z Ghany i Kamerunu rozpoczęli studia w Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. Uczelnia dzisiaj uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki w polskiej prowincji.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele rektorskim pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy. – Módlmy się w intencji seminarium i ludzi nauki. Byśmy wspólnie stanowili pewien świat, który można określić słowem logos. Dbajmy o logos, dzisiaj jest jego święto. My jesteśmy jego kapłanami – powiedział biskup.
Przełożony polskiej prowincji, o. Andrzej Wichowski CSSp, zaznaczył, że „poprzez dobrą formację zmierza się do dobrej pracy misyjnej”. – Dobrze ukształtowany misjonarz w Zgromadzeniu Ducha Świętego to ten, który jest dyspozycyjny i idzie tam, gdzie Kościół z trudem znajduje robotników do pełnienia misji, zadanej przez Chrystusa – powiedział.
Mówiąc o potrzebach misyjnych, przełożony zauważył, że są one zmienne na przestrzeni lat. Podkreślił, że Afryka i Europa są w pewnym sensie się do siebie zbliżają. – Nasza prowincja w pewien sposób otworzyła się na charyzmat międzynarodowy. Przyjęliśmy dwóch współbraci Afrykańczyków, którzy będą u nas studiować teologię. To chęć okazania pomocy naszym współbraciom w przejęciu pewnych kosztów formacyjnych, ale i umiędzynarodowienie naszej polskiej wspólnoty – dodał.
Obecnie w procesie całej formacji początkowej misyjnego seminarium duchownego uczestniczy czternaście osób. – Zawsze naszym odniesieniem jest Jezus. W świetle Jego słów, Ewangelii, trzeba w tej nowej rzeczywistości wciąż się odnajdywać. Jak podkreślał wielokrotnie Benedykt XVI, trzeba zaprzyjaźnić się z Jezusem i Jemu towarzyszyć jak apostołowie – powiedział rektor, o. dr Marek Walkusz CSSp.
Ngande Tionang Arsene pochodzi z Kamerunu i jest studentem teologii. Jest również jedynym synem w rodzinie, ma siostrę. Część formacji odbywał w Gabonie, Nigerii i w Kongo. – Wybrałem duchaczy przede wszystkim ze względu na prostotę życia. W parafii, w której pracowałem byli właśnie ojcowie z tego zgromadzenia. Patrząc na nich, podziwiałem ich otwartość, co mnie bardzo pociągało. Pragnę spełnić swe marzenia, służąc drugiemu człowiekowi – powiedział.
W inaugurację wpisał się również wykład zatytułowany „Słuchanie i głoszenie Słowa Bożego podstawą posługi duszpasterskiej w świetle Verbum Domini Benedykta XVI”. – Podstawą spełniania zadań duszpasterskich jest najpierw otwarcie się na działanie Boga. Słowo jest podstawą całej rzeczywistości, w której człowiek funkcjonuje. Jesteśmy powołani do tego, aby być jego słuchaczami. By otwierając się na nie, iść z nim dalej do świata, głosząc prawdę, czyniąc to odważnie – powiedział ks. dr Janusz Chyła z pelplińskiego seminarium.
Polscy misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego pracują dzisiaj na misjach w różnych krajach świata, m.in.: na Mauritiusie, Madagaskarze, w Meksyku, Kamerunie, Senegalu, RPA, Brazylii, Paragwaju, Kanadzie, Francji i Belgii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.