Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: bal karnawałowy dla niepełnosprawnej młodzieży

14.02.2010 , jm Ⓒ ℗

Wolontariusze z Armenii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Turcji i Włoch zorganizowali 13 lutego bal karnawałowy dla niepełnosprawnej młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy. Wszyscy przebywają w Polsce na wolontariacie europejskim w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Nad całością czuwała wolontariuszka Elisa Leone, która przez ostatni rok pracowała z dziećmi w przedszkolu, a także z niepełnosprawnymi. Do Polski przyjechała na zaproszenie bydgoskiej Fundacji „Wiatrak”. – Mój pobyt jako wolontariusza międzynarodowego powoli się kończy. Dlatego zrodziła się myśl o balu integracyjnym. To taki mój prezent i podziękowanie dla tych wszystkich, których mogłam spotkać w Polsce – powiedziała.

Wolontariusze od kilku tygodni przygotowywali specjalne stroje. Na balu można było spotkać m.in. panią wiosnę, baletnicę czy klauna. Wśród utworów znalazły się nagrania z różnych państw europejskich. – W Armenii mamy inną kulturę, więc poznawanie Polski jest bardzo ciekawe. Ja bardzo lubię wasz kraj. Lubię także się bawić. Na co dzień jako wolontariusz pracuję w przedszkolu w Miłosławiu k. Poznania – podkreśliła Tatevik Darbinyan.

Tamta Khuntsaria przyjechała z Gruzji. W tygodniu swój czas spędza w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Wiatrak”. – Pomagam terapeutom i widzę, jak nasi podopieczni są wspaniali. Będąc z nimi, jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała.

Izabela Budna z Fundacji „Wiatrak”, która działa przy diecezjalnym ośrodku duszpasterstwa akademickiego, uważa, że wolontariusze międzynarodowi są znakomitym wsparciem. Według niej wnoszą wiele nowych impulsów i pomysłów do codziennej działalności organizacji. – Widzą, czego jeszcze brakuje i starają się to uzupełnić. Eliza przyjechała do nas w lutym ubiegłego roku. Rozpoczęła pracę w przedszkolu, pomagając w opiece nad dziećmi. Tam z własnej inicjatywy zorganizowała kurs włoskiego – powiedziała.

Na zaproszenie wolontariuszki Elisy Leone z Włoch do Bydgoszczy przyjechało siedemnastu wolontariuszy, którzy pomagają na co dzień w Sępólnie Krajeńskim, Wrocławiu, Miłosławiu, Kolnie i Zielonej Górze.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.