Bydgoszcz: Diecezjalny Dzień Rodziny w łączności z Meksykiem
17 stycznia 2009 | 16:44 | jm Ⓒ Ⓟ
Członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz prorodzinnych wzięli dzisiaj udział w Diecezjalnym Dniu Rodziny, który odbywał się w bydgoskim kościele Świętej Rodziny na Piaskach. Spotkanie, które zgromadziło kilkaset osób, przebiegało w łączności z VI Światowym Spotkaniem Rodzin w Meksyku.
Było to jedno z najważniejszych wydarzeń duszpasterskich rozpoczynającego się roku. Zaczęto je od wspólnego kolędowania, po czym nastąpiło wprowadzenie relikwii św. Joanny Beretty Molli. Uczestnicy wysłuchali konferencji, którą zatytułowano „Święci w rodzinie”. Głoszący ją ks. kanonik Piotr Wegner podkreślił, że niegdyś na ołtarzach czczono przede wszystkim papieży, mnichów, doktorów Kościoła, założycieli i założycielki zakonów. – Zwyczajni ludzie musieli natomiast przejść przez długie życie naznaczone umartwieniem i pokutą, aby uznano ich za godnych jakiejś niszy Kościoła. Od Jana Pawła II droga do oficjalnej świętości staje się możliwa do przejścia dla wszystkich – mówił.
Mszy świętej, która zainaugurowała Diecezjalny Dzień Rodziny w Bydgoszczy, przewodniczył wikariusz generalny diecezji ks. dr Bronisław Kaczmarek. Kapłan podkreślił, że nie wolno zapominać o fundamentach, które stanowi rodzina. – Dzisiaj, kiedy kwestionuje się świętość rodziny, nie wolno nam się załamywać, tylko z jeszcze większym zapałem głosić prawdę o rodzinie. Tak ważne wydarzenie, jakie ma miejsce w Meksyku, nie mogło nie dotknąć diecezji i lokalnego Kościoła. Pragniemy pokazać rodzinę, widzieć jej świętość, także w perspektywie trudności, przed którymi ona staje – stwierdził.
Ważną część programu będą stanowiły warsztaty „Czas świadectwa i dialogu”. Podczas spotkań w grupach omawiano m.in. tematy: „Parafia i szkoła w służbie rodziny” czy „Rodzina na straży godności i szacunku dla drugiego człowieka”. – Nie możemy jechać do Meksyku, dlatego łączymy się duchowo w modlitwie, by jeszcze bardziej z rodzinami i przez rodzinę oddziaływać na społeczeństwo w świecie – powiedział gospodarz spotkania ks. prałat Michał Andrzejewski. Diecezjalny duszpasterz rodzin dodał, że to okazja do dzielenia się radością, która wypływa z samego sakramentu małżeństwa. – Sakramentu, z którego rodzina czerpie wiele łask. Szczególnie dzisiaj, kiedy pewne grupy manipulują rodziną, są przeciwko niej. Patrzymy na rodzinę przez różne grupy i stowarzyszenia, by dać wymowne świadectwo innym – stwierdził ks. Piotr Wencel.
Odpowiedzialny za przygotowanie niecodziennego wydarzenia, szef Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. Wenancjusz Zmuda powiedział, że potrzeba widzialnego znaku dla świata, że rodzina nie jest patologią, lecz piękną rzeczywistością. – Jest znakomitym powołaniem dla człowieka. I choć często jest odrzucana i spychana, musimy nieustannie powracać do wartości – powiedział. – Będąc w Ruchu Spotkania Małżeńskie pragniemy pokazać, że rodzina bez dialogu nie jest w stanie osiągnąć pełni. Rodzina nie potrzebuje nauczycieli, ekspertów, ale świadków, którzy poprzez swój własny dialog promieniują na zewnątrz – dodali Jolanta i Tomasz Półtorakowie.
Diecezjalny Dzień Rodziny zakończyło spotkanie opłatkowe z bp. Janem Tyrawą. – Chcemy zwrócić uwagę na samą rodzinę. Na to, że jest ona nieprzemijająca. Rodzina nie może być traktowana jak pewna moda, która kiedyś odejdzie. Od rodziny zależy przyszłość. To jest stała wartość, która wymaga pielęgnacji i odnowy. Rodzina to przynoszenie nowego pokolenia, jego wychowywanie i kształtowanie na trwałych wartościach – powiedział hierarcha.
Uczestnicy pragnęli odpowiedzieć na wezwanie Benedykta XVI, który w kwietniu ubiegłego roku zaprosił wspólnoty kościelne, ruchy, stowarzyszenia rodzinne, aby przygotowały się duchowo do wydarzenia w Meksyku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.