Bydgoszcz: duszpasterstwo zorganizowało majówkę dla osób niewidomych
20 maja 2012 | 17:14 | jm Ⓒ Ⓟ
Msza święta w bydgoskim kościele pw. św. Antoniego z Padwy rozpoczęła doroczną majówkę dla osób niewidomych. Wspólne świętowanie jest przede wszystkim okazją do szerszej integracji środowiska działającego od wielu lat w ramach specjalistycznego duszpasterstwa przy Polskim Związku Niewidomych.
W tym roku majówka odbywała się pod hasłem zawierzenia. Każdy z uczestników otrzymał specjalny obrazek z wizerunkiem pomnika Jana Pawła II z Meksyku. W ub. roku niewidomi i niedowidzący wraz z opiekunami i kapłanami odbyli specjalną pielgrzymkę do tego kraju.
Diecezjalny duszpasterz niewidomych ks. Piotr Buczkowski przypomniał, że na obrazku Ojciec Święty trzyma w lewej dłoni krzyż, a prawą błogosławi, zaś na jego szatach widnieje płaskorzeźba Matki Bożej z Guadalupe. – To przypomnienie, że pod krzyżem Chrystusa stała Matka. A Jan Paweł II czerpał siłę z krzyża, oddając się w opiekę Maryi. Biorąc przykład z błogosławionego, cała rzesza niewidomych uczy się od niego, że nie wolno narzekać, ale stać się pomocnym innym – mówił kapłan.
„Przez krzyż do Nieba” – to słowa, które były również nawiązaniem do Sługi Bożej Róży Czackiej, opiekunki niewidomych. Krystyna Skiera jest osobą całkowicie niewidomą, bez poczucia światła. – Każde wyjście z domu jest czymś bardzo ważnym. To otwiera nas na drugiego człowieka. Ludzie dzięki takim okazjom się o nas dowiadują. Widzą, że można żyć również w taki sposób. Bo Pan Bóg nie daje cięższego krzyża, niż ten, który człowiek może udźwignąć – powiedziała.
Podczas majówki, w której uczestniczyły różne grupy wiekowe niewidomych i niedowidzących, była również pokazywana twórczość uczestników warsztatów terapii, połączona z kiermaszem. Spotkanie zakończy się nabożeństwem majowym przy specjalnej figurze przed świątynią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.