Bydgoszcz: dyskusja o prześladowaniach chrześcijan we współczesnym świecie
11 listopada 2009 | 13:54 | jm Ⓒ Ⓟ
O męczeństwie i prześladowaniu chrześcijan na przestrzeni lat rozmawiali w Bydgoszczy we wtorek wieczorem wybitni naukowcy polskich i zagranicznych uniwersytetów. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach XXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
O krwawych prześladowaniach w Kambodży mówił dr Tadeusz Detyna z Uniwersytetu Opolskiego. Odwołując się do zbrodniczej działalności Czerwonych Khmerów, podkreślił, że była to organizacja komunistyczna, przez którą śmierć poniosło około 25 procent obywateli kraju. Dodał, że spektakularnym wydarzeniem było wysadzenie w powietrze jedynej katedry katolickiej w tym kraju, klika dni po zdobyciu stolicy. To był pierwszy sygnał, że sytuacja Kościoła będzie dramatyczna. – Tak odizolowano kraj, że nawet dzisiejsza Korea Północna na tle tamtej Kambodży wydaje się miejscem względnie otwartym. W wyniku bezpośrednich egzekucji życie straciło sześćset tysięcy osób – mówił Detyna.
Jezuita ojciec Mieczysław Sołowiej, który pracował przez kilka lat w Kazachstanie, zwrócił uwagę na życie ks. Aleksego Żareckiego, więzionego na Syberii. W 1962 roku został powtórnie aresztowany, a następnie osadzony w więzieniu, gdzie zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. – W samej Karagandzie było ponad dwadzieścia obozów, łagrów, w każdym z nich od kilku do kilkunastu tysięcy ludzi. Dzisiaj Kościół w Kazachstanie odradza się. Powstają nowe diecezje – mówił ojciec Sołowiej.
Ksiądz dr Witold Dorsz z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie podkreślił, że na świecie co trzy minuty życie traci jeden chrześcijanin. Dodał, że w Europie nie ma krwawych prześladowań. Jest za to forma bardziej wysublimowana. Wielu chrześcijan jest skazywanych na śmierć cywilną, m.in. poprzez różne formy dyskryminacji. Krajem, w którym doświadcza się chrystofobii, jest Hiszpania. Zjawisko tłumaczy się racjonalnym lękiem przed chrześcijaństwem. – Na przykład w Katalonii zabroniono używania terminu wakacje bożonarodzeniowe. To także zrównanie małżeństwa i rodziny ze związkami homoseksualnymi – stwierdził.
Ksiądz prof. Artur Katolo z Włoch pokazał, w jaki sposób partyzantka komunistyczna prześladowała m.in. duchowieństwo. Kapłan nawiązał do współpracy z jugosłowiańską partyzantką komunistyczną marszałka Tito. Dotyczyła ona głównie regionu północno-wschodniego Włoch. – Między rokiem 1943 a początkiem lat 50. zabito około 130 duchownych. Jest to temat, o którym we Włoszech się głośno nie mówi – podkreślił.
Spotkanie, w którym uczestniczyli mieszkańcy miasta, odbywało się w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki. Przed rozpoczęciem panelu dyskusyjnego otwarto również wystawę „Błogosławiony Ksiądz Władysław Findysz. Kapłan-męczennik 1907-1964” oraz „Życie i działalność Księdza Romana Kotlarza”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.