Bydgoszcz: dziękczynienie w 94. rocznicę powrotu miasta do Macierzy
20 stycznia 2014 | 14:42 | jm Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Bydgoszczy uczcili 94. rocznicę powrotu miasta do Macierzy. Eucharystii w bydgoskiej katedrze przewodniczył pasterz diecezji. Obchody odbywały się również m.in. pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz na Placu Wolności.
– Czy nasza Ojczyzna, miejsce gdzie żyjemy, także nasze miasto Bydgoszcz, są wartością? – zastanawiał się biskup bydgoski Jan Tyrawa. – Tak, są wartością, są dobrem. Sama ta wartość ma swoją odrębną istotę, która kształtowana jest poprzez kulturę, wspólnotę mieszkańców, jego historię i terytorium. Kształtowana jest poprzez wszelkie dobro, które poprzednie pokolenia wnosiły w materię tego miasta. Sprawiając, że się ono rozwijało, stając się coraz większym dobrem dla mieszkańców.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski dodał, że w uroczyście brzmiących słowach „powrót Bydgoszczy do Macierzy”, należy rozumieć wydarzenie o kolosalnym znaczeniu dla miasta, jego pozycji, wizerunku i swoistego charakteru. – Powrót Bydgoszczy do Polski – to tylko trzy słowa, ale przecież starania i walka o zachowanie wolności, to był długotrwały proces, realizowany w czasach pruskiego zaboru przez wielu Polaków, przez wiele lat i na wielu płaszczyznach – mówił.
W przeddzień 94. rocznicy odzyskania niepodległości, mieszkańcy odpowiedzieli na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, uczestnicząc w uroczystości złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa. „Bydgoszcz 20 stycznia 1920 roku wróciła do macierzy po blisko półtorawiekowej niewoli. Z wdzięczności społeczeństwo Bydgoszczy ufundowało ten pomnik, który stanął 2 października 1932 roku w centrum placu Poznańskiego. Monument został wyburzony przez Niemców w październiku 1939 roku, następnie staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ponownie odbudowany i odsłonięty 24 czerwca 2010 roku” – napisano w zaproszeniu.
W konsekwencji ustaleń Traktatu Wersalskiego, polskie ministerstwo mianowało 14 stycznia 1920 r. Jana Maciaszka Komisarzem Generalnym na Miasto Bydgoszcz i uczyniło go odpowiedzialnym za przejęcie miasta z rąk niemieckich. 19 stycznia w sali ratusza niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał Maciaszkowi władzę i symboliczne klucze do miasta. Dokładnie 20 stycznia na bydgoski Stary Rynek wkroczyło Wojsko Polskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.