Bydgoszcz: Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. Popiełuszki
04 maja 2010 | 10:13 | jm Ⓒ Ⓟ
Wykonawcy m.in. z Gdańska, Poznania oraz Warszawy zaprezentują się podczas XIV Festiwalu Krzysztofa Drzewieckiego Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. Jerzego Popiełuszki, który zainaugurowano w poniedziałek wieczorem w Bydgoszczy.
W tym roku koncerty mają wymiar ekumeniczny. Odbywają się w świątyni ewangelickiej i rzymskokatolickiej Świętej Trójcy. – Ten festiwal prezentuje wysoki poziom i – co bardzo cieszy – promuje młodych ludzi. Pokazuje, że sztuka może pociągać. Daje również darmowe miejsca spotkań, szansę dla osób, których nie stać na przykład na bilet do filharmonii. Godzina muzyki daje okazję, aby pomyśleć o innych wartościach, aniżeli o codziennych problemach. Zawsze powtarzam słowa Norwida, że piękno jest po to, by zachwycało – powiedział proboszcz bydgoskiej parafii Świętej Trójcy i wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek.
Jest to jedyny tego typu festiwal w Polsce, który promuje zdolności młodych organistów i wokalistów. Przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. Maciej Drzewiecki podkreślił, że w historii festiwalu zapisało się kilka młodych osób, których kariera znacznie się rozwinęła. Drzewiecki dodał, że poziom artystyczny z każdym rokiem wzrasta. – Występuje wielu studentów, którzy są już w jakiś sposób uznani. Mamy również zasadę, że podczas koncertów inauguracyjnych i finałowych słyszymy wybitnych specjalistów, którzy prezentują poziom europejski. Staramy się, aby nasz festiwal wciąż się rozrastał – stwierdził.
Organizatorzy twierdzą, że festiwal jest „pewną trampoliną” w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Szymon Olszański jest synem pastora, który pełni posługę proboszcza bydgoskiego Kościoła ewangelicko-metodystycznego oraz przewodniczącego Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Na co dzień jest studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej. W świątyni pełni posługę organisty. – Na pewno potrzeba inicjatyw, aby młodzi ludzie mogli zetknąć się z organami i publicznością nie tylko na uczelni – powiedział.
Podczas poniedziałkowego koncertu inauguracyjnego w kościele Świętej Trójcy swoją twórczość zaprezentowały – prof. Elżbieta Karolak z Poznania, która zasiadła przy organach oraz prof. Katarzyna Hołysz z Poznania – sopran. – Festiwal jest wyjątkowy. Dzisiaj mamy taką tendencję, że na tego typu spotkania są zapraszani ludzie, którzy grali i grają. Młodzi muszą się dopraszać. Tutaj jest odwrotnie. To są ludzie, którzy zasługują na motywację. A motywacja w postaci koncertu jest bardzo ważna. Jest to praca ciężka, ale niezwykle piękna – powiedziała prof. Karolak.
Organizatorem, propagatorem oraz pomysłodawcą dziewięciu pierwszych festiwali był znany, ceniony, tragicznie zmarły muzyk Krzysztof Drzewiecki. W sumie zaplanowano cztery koncerty – 3, 5, 14 i 16 maja. Koncert 14 maja będzie poświęcony pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, a 16 maja pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.