Bydgoszcz: finał konkursu wiedzy biblijnej
21 kwietnia 2009 | 19:05 | jm Ⓒ Ⓟ
Ponad czterystu uczniów z dziewiętnastu szkół z Bydgoszczy, Nakła, Szubina i Złotowa wzięło udział w eliminacjach do finału XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do etapu diecezjalnego, który odbywał się dzisiaj, zakwalifikowało się 51 uczniów, z których wyłoniono najlepszą trójkę. Pierwsze miejsce zajęła Antonina Dróżdż z II LO w Bydgoszczy, drugie Katarzyna Kowalewska z VI LO w Bydgoszczy, a trzecie Gabriela Frischke z VII LO w Bydgoszczy.
Organizatorem zmagań konkursowych było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. – Sam pomysł organizacji konkursu wyszedł kilkanaście lat temu od ludzi młodych. Dzisiaj rywalizacja odbywa się w większości diecezji. W ubiegłym roku podjęliśmy tematykę związaną z postacią świętego Pawła. W tym roku są to Ewangelie synoptyczne. Pytania były szczegółowe i trudne. Ostatecznie o wynikach zadecydowała część ustna – powiedziała przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Bydgoszczy Hanna Marchlik.
Zainteresowanie z roku na rok ze strony szkół, katechetów, uczniów jest coraz większe. Jak dodają organizatorzy, duże zainteresowanie Biblią wyrasta przede wszystkim z formacji, która ma miejsce w domu oraz w szkole. – Wielką rolę mają do odegrania rodzice oraz katecheci. Oni niejako zachęcają młodych do głębszego studiowania Pisma Świętego. Widzę nawet stałych bywalców konkursu. Myślę, że klerycy studiujący teologię mieliby większe problemy niż młodzież, która zmaga się podczas tych rywalizacji – dodał przewodniczący diecezjalnej komisji konkursowej o. Marek Karczewski ze Zgromadzenia Ducha Świętego.
Jakie inne nazwy nosi w Ewangeliach synoptycznych Jezioro Galilejskie? Jak brzmi hebrajska nazwa daru złożonego w ofierze? Czym jest zjawisko synoptyczne? – to tylko trzy z ponad dwudziestu pytań części ustnej. – Każdy z uczestników przygotowywał się w swoim zakresie, czytając Pismo Święte. Następnie mieliśmy spotkanie pozalekcyjne, aby wyjaśnić niejasności i trudne teksty. Pytania były szczegółowe. Liczyła się przede wszystkim znajomość treści – powiedział jeden z opiekunów młodzieży ks. Andrzej Czerwiński z parafii Opatrzności Bożej w Bydgoszczy. – Praca z tekstami biblijnymi czasami odbywa się w trakcie katechezy. Dociekliwe pytania młodzieży pomogły ukierunkować ją w znajomości Pisma Świętego. Pytania są bardzo ciekawe. One rozwijają, a także pobudzają wiarę młodego człowieka – dodał ks. Aleksander Gapiński.
Trójka najlepszych uczestników weźmie udział w ogólnopolskim finale, który zaplanowano na połowę czerwca. – Na pewno dużo fragmentów z Pisma Świętego pamiętam dzięki uczęszczaniu na Msze święte. To także stały kontakt z Biblią podczas spotkań oazowych. Każdą Ewangelię przestudiowałam od deski do deski. Czytam Pismo Święte nie ze względu na to, że jest to jakieś źródło historyczne, ale żywe słowo, które kieruje do mnie Pan Bóg – powiedziała zwyciężczyni Antonina Dróżdż z II LO w Bydgoszczy.
Zwycięzcy mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach biblijnych, które odbywać się będą 13 i 14 maja w Częstochowie. – Startowałam w takim konkursie, będąc już w szkole podstawowej. Pismo Święte jest niezwykłą księgą. Bóg w różnych rozdziałach, w różnych językach przekazuje nam wskazówki życiowe. Na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie – dodała laureatka drugiego miejsca Katarzyna Kowalewska z VI LO w Bydgoszczy.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tekstem źródłowym jest Biblia Tysiąclecia, a zakres merytoryczny obejmował w tym roku Ewangelie synoptyczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.