Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: koncert “Betlejem w Polsce” i projekty charytatywne

07 stycznia 2018 | 20:25 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Igor Herbut, Daria Zawiałow, Beata Bednarz, Agnieszka Musiał, Dana Vynnycka oraz Adam Krylik zaśpiewali podczas koncertu „Betlejem w Bydgoszczy”.

W Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, w której zgromadzili się mieszkańcy miasta i diecezji, zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata. Tym samym Bydgoszcz była jednym z dwunastu miast, które znalazły się na trasie wydarzenia, jakim jest „Betlejem w Polsce”.

Koncert składał się z kilku odsłon. Oprócz części artystycznej był czas na składanie życzeń, łamanie się opłatkiem i wspólne śpiewanie polskich pieśni bożonarodzeniowych. – „Betlejem w Polsce” to rodzaj przeciwwagi dla komercjalizacji świąt. „Betlejem w Polsce” wraca do naszych kulturowych korzeni i odbudowuje polską tradycję kolędowania – powiedział Adam Guzdek z Fundacji „Światło-Życie”, która była organizatorem koncertu.

„Betlejem w Polsce” – jak dodali pomysłodawcy – to również podróż przez najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata. – „Betlejem” w różnych miastach naszego kraju ma pomagać ludziom i Kościołowi. Ono jest tak skonstruowane, aby w obu tych płaszczyznach można było zmieniać ludzi, poruszać ich serca, pomagać im w odnajdywaniu właściwej drogi. Doświadczenie pokazuje nam, że na koncerty przychodzi także wiele osób, które stoją z boku Kościoła lub są poza nim. I poprzez uczestnictwo w tym koncercie mamy szansę ich dotknąć, zmienić – dodał Adam Guzdek.

W wydarzeniu bierze udział międzynarodowy zespół wybitnych instrumentalistów, stworzony specjalnie na tę okazję.

Tegorocznej trasie koncertowej „Betlejem w Polsce” towarzyszyły dwie akcje społeczne. Pierwsza to „Głodnych nakarmić”. Jej celem jest zebranie środków finansowych na pomoc dla osób niedożywionych. Podczas trasy 2016/2017 organizatorzy zgromadzili na ten cel 315 tysięcy złotych. Druga akcja społeczna to „Ambasador Miłosierdzia”. Służy ona zaangażowaniu jak największej liczby osób do udzielania bezpośredniej pomocy potrzebującym: każdy, kto dostarczy we wskazane miejsca artykuły żywnościowe dla osób potrzebujących, otrzyma tytuł „Ambasadora Miłosierdzia”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.