Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: konferencja „Jak chronić dzieci przed zachowaniami ryzykownymi?”

10 lutego 2018 | 19:24 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

„W tej chwili świat, cała atmosfera, rzeczywistość, w której żyjemy, nie sprzyja budowaniu więzi” – uważają Magdalena i Wiesław Grabowscy. Małżonkowie, którzy od 1993 prowadzą Służbę Rodzinie w ramach Ruchu Nowego Życia, byli gośćmi bydgoskiej konferencji „Jak chronić dzieci przed zachowaniami ryzykownymi?”.

Wydarzenie, które odbyło się w SP nr 16 z inicjatywy Akcji Katolickiej w, zostało podzielone na zagadnienia dotyczące zarówno rodziców, jak i dzieci. – Jako rodzice potrzebujemy: wiedzieć, że nie jesteśmy idealni i popełniamy błędy, patrzeć na dzieci z Bożej perspektywy, mieć świadomość, jakie są dzieci, oraz jak je pragniemy wychowywać. Potrzebujemy rozumieć proces wychowania i ducha czasów, w jakich żyjemy – powiedziała Magdalena Grabowska.

Konferencje prowadzone przez małżeństwo mają mocne oparcie w Piśmie Świętym. – Biblia mówi zarówno o naszej relacji z Bogiem, jak i o naszych relacjach społecznych, rodzinnych. Mamy różne propozycje związane z wychowaniem, które daje nam świat, współczesna nauka. Wiele pomysłów związanych z metodami wychowania pomija kwestie tego, czym jest ludzka natura, jakie są jej predyspozycje oraz specyfika. Natomiast Bóg w swoich propozycjach wychowawczych to wszystko uwzględnia – dodała Magdalena Grabowska.

Magdalena i Wiesław Grabowscy mocno podkreślali, że dzieci potrzebują obojga kochających się i szanujących rodziców. – Potrzebują nas jako autorytetu. Potrzebują rodziców, którzy mają jasne przekonania i żyją nimi. Potrzebują rodziców, którzy zawsze mówią prawdę oraz właściwie wypełniają swoje role mamy i taty – podkreślili. Magdalena Grabowska podkreśliła również, że współczesny świat, cała atmosfera, rzeczywistość, w której żyjemy, nie sprzyja budowaniu więzi.

Organizacji różnego rodzaju konferencji od ponad dziesięciu lat podejmuje się Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy wspólnocie św. Antoniego z Padwy. Wybór tematyki nie jest nigdy przypadkowy i wynika z zapotrzebowania osób zainteresowanych. – Ważne jest również to, że możemy wymienić swoje rodzicielskie doświadczenia z innymi osobami, dla których wychowanie dzieci w duchu wiary katolickiej jest ogromnie ważne – powiedziała Teresa Misiewicz z zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej. – Żyjemy w takich czasach, w których na nowo trzeba się uczyć jak wychowywać dzieci. Z drugiej strony, mamy coraz więcej odpowiedzi na te problemy w postaci różnych sympozjów, szkoleń, gdzie mówi się istocie dialogu w małżeństwie i rodzinie – zakończył proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy oraz moderator diecezjalny Domowego Kościoła ks. Janusz Konysz.

Magdalena i Wiesław Grabowscy są małżeństwem od 1979 roku. Mieszkają w Warszawie. Mają trzech dorosłych synów i sześcioro wnucząt. Oboje ukończyli dwuletnie Studium Życia Rodzinnego. Są współautorami podręcznika do przedmiotu Przygotowanie do Życia w Rodzinie pt. „Zanim wybierzesz”. Prowadzą kursy dla narzeczonych, są doradcami małżeńskimi. Magdalena jest coachem, wykładowcą na konferencjach, seminariach i spotkaniach dla kobiet.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.