Bydgoszcz: konferencja w 110. rocznicę urodzin o. prof. Józefa M. Bocheńskiego
18 października 2012 | 17:02 | jm Ⓒ Ⓟ
W 110. rocznicę urodzin ojca prof. Józefa Marii Bocheńskiego, jednego z najwybitniejszych filozofów i logików polskich XX wieku, na bydgoskim Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego zorganizowano trzydniową międzynarodową konferencję, której tematyka dotyczy dorobku naukowego tego wybitnego dominikanina, myśliciela, duszpasterza.
Temat spotkania brzmi „Józef Maria Bocheński, dziedzictwo idei: między logiką a mądrością”, a konferencja jest organizowana przez Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy oraz Bydgoski Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Refleksja podejmowana w trakcie konferencji dotyczy dorobku filozoficznego i naukowego ojca Bocheńskiego, w tym m.in. logiki, ontologii, historii filozofii i sowietologii, filozofii religii oraz etyki.
Jak podkreślił ks. dr Sylwester Warzyński z komitetu organizacyjnego, postać ojca Józefa Bocheńskiego skłania do refleksji nad podstawami naszej wiedzy, nad naszym stosunkiem do świata, w którym żyjemy oraz do rzeczywistości społeczno-politycznej, ale także nad naszą wiarą, nad próbą jej rozumienia i racjonalnego uzasadnienia.
W Polsce przez całe dziesięciolecia, aż do upadku komunizmu dorobek tego dominikanina, nauczyciela i przewodnika duchowego był całkowicie nieznany. Jak podkreślił dyrektor Instytutu Filozofii UKW w Bydgoszczy, prof. Dariusz Łukasiewicz, „dopiero od kilkunastu lat następuje proces odzyskiwania spuścizny ojca profesora Bocheńskiego dla polskiej kultury i myśli filozoficznej”. – Przekonanie, że między rozumem, a wiarą nie ma żadnej sprzeczności, było jednym z głównych motywów filozoficznych twórczości Bocheńskiego – powiedział.
Roger Pouivet z Uniwersytetu de Lorraine we Francji przedstawiając wykład „Bocheński a kwestia niewyrażalności Boga”, nakreślił tezy pokazujące prawdziwość tego twierdzenia, albo jego wewnętrzną sprzeczność. Powiedział m.in., że „pozornie beznamiętna logika religii ojca Bocheńskiego jest de facto bardzo bliska przeżyciom człowieka wierzącego, czyli takiego, który odmawia Credo, traktując dosłownie zawarte w nim zdania”.
Józef Franciszek Emanuel Bocheński (1902-1995) był dominikaninem. Nosił imię zakonne Innocenty Maria. Był współzałożycielem tzw. „Koła Krakowskiego”, po II wojnie światowej wieloletnim profesorem filozofii oraz rektorem Uniwersytetu Fryburskiego w Szwajcarii, a także twórcą Osteuropa-Institut, wydającego serię „Sovietica”.
W sposób otwarty upominał intelektualistów, którzy nie widzieli nic złego w komunizmie. Po 1989 roku domagał się nie tylko dekomunizacji, ale i eliminacji takich osób z życia publicznego. Był kapłanem znanym z niespożytej energii, poczucia humoru i ekscentryzmu. Mając prawie 70 lat uzyskał licencję pilota.
Wśród uczestników konferencji, która zakończy się 20 października, znaleźli się przedstawiciele wielu uczelni z Polski, Francji i Szwajcarii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.