Bydgoszcz: książka prezentująca korespondencję obozową bł. ks. Franciszka Dachtery
10 lutego 2021 | 01:15 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Lektura zgromadzonych listów nie pozwala przejść obojętnie wobec okrucieństwa drugiej wojny światowej, skłania do refleksji oraz pielęgnowania pamięci o jej ofiarach i męczennikach” – podkreślił ks. dr hab. Sławomir Zych. Pracownik Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wyraził swoją opinię na temat nowej książki prezentującej korespondencję obozową ks. Franciszka Dachtery.
Autorem publikacji jest ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej ks. dr Paweł Hoppe. – Dokładnie 18 maja 2018 roku Izba Pamięci Męczenników działająca w murach naszej uczelni otrzymała od rodziny Dachterów listy i pocztówki wysyłane z obozów koncentracyjnych przez błogosławionego do rodziny. Edycja tej korespondencji jest odpowiedzią na prośbę bydgoskiego męczennika, by historia cierpienia obozowego na zawsze zapisała się w pamięci wielu pokoleń – tłumaczy ks. Paweł Hoppe.
Jak podkreśla autor książki, w listach pisanych do najbliższych ks. Franciszek w żaden sposób nigdy nie wyraził zwątpienia, wewnętrznego buntu czy złości na niesprawiedliwość, jakiej doświadczał. – Listy te są dowodem jego heroicznej postawy, całkowitego oddania się Bogu – zauważył ks. dr Paweł Hoppe, dodając, że w listach pisanych do najbliższych kapłan wspomina rodzinne strony. – Natomiast w listach z Dachau, dziękując za przesłane paczki, podaje dokładny adres zamieszkania ofiarodawców – mieszkańców Bydgoszczy i okolic, prosząc rodzinę, by w jego imieniu podziękowała im za okazaną dobroć. Może ktoś ze współczesnych czytelników odkryje, że jego najbliżsi przesyłali paczki żywnościowe błogosławionemu – mówi ojciec duchowny bydgoskiego seminarium.
„Teraz jedziemy do obozu przejściowego. Jeśli wysłaliście paczkę, to ona, jak sądzę, wróci z powrotem. Możliwe, że przyjdzie do Was jeszcze mój brewiarz, zatrzymajcie go wtedy u siebie do mojego powrotu. Z serdecznymi pozdrowieniami, Franek (12 listopada 1939 – Oflag II A, Prenzlau)” – to tylko jeden z 48 listów bł. ks. Franciszka Dachtery. Wprowadzeniem do treści korespondencji jest obszerna biografia księdza, by czytelnikowi przybliżyć tę postać oraz rodzinę Dachterów, tak bardzo związaną z Bydgoszczą.
Oprócz wstępu szczegółowo zaprezentowano sylwetkę błogosławionego. Treść podzielono na: dzieciństwo i młodość, seminarium, kapłaństwo, czas wojny. Kolejne rozdziały zatytułowano: „Polscy księża w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Dachau”, „Zasady pisania korespondencji obozowej”, „Korespondencja błogosławionego księdza Franciszka Dachtery”, „Treść korespondencji”. Publikację dopełnia słownik biograficzny. Dużą jej wartość stanowi kilkustronicowi spis bibliografii, który świadczy o pasji autora do odkrywania nieznanych kart historii. To w sumie 180 stron.
Błogosławiony ks. Franciszek Dachtera urodził się 22 września 1910 roku we wsi Salno. W 1922 roku rodzina przeprowadziła się do Bydgoszczy. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 10 czerwca 1933 roku z rąk kardynała Augusta Hlonda w Gnieźnie, został mianowany wikariuszem w parafii NMP w Inowrocławiu. W 1935 roku został skierowany do Bydgoszczy. W latach 1937-1939 studiował historię Kościoła na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Ks. Dachtera w sierpniu 1939 roku zgłosił się do wojska jako kapelan 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, wchodzącego w skład 15. Dywizji Piechoty. Podczas bitwy nad Bzurą dostał się do niewoli. Przeszedł przez obóz jeniecki w Prenzlau, w Molsdorf koło Erfurtu, później obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie, gdzie niewolniczo pracował w kamieniołomach, zaś 7 lipca 1942 roku trafił do KL Dachau. Początkowo pracował na plantacji, następnie poddano go pseudomedycznym eksperymentom. Zmarł 22 sierpnia 1944 roku. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie ks. Franciszek Dachtera został wyniesiony na ołtarze przez papieża św. Jana Pawła II w gronie 108 męczenników drugiej wojny światowej.
Również Izba Pamięci Męczenników we współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej zorganizowała wystawę „Cherubin z Dachau”, poświęconą bł. ks. Franciszkowi Dachterze. Ekspozycję tworzą zdjęcia, które w większości pochodzą z prywatnego albumu ks. Dachtery. Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki błogosławionego, który jest tak bardzo związany z Bydgoszczą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.