Bydgoszcz: 100-lecie Ruchu Szensztackiego
22 czerwca 2014 | 13:24 | jm Ⓒ Ⓟ
Rodzina Szensztacka skupiona przy bydgoskim Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej świętowała jubileusz 100-lecia powstania Ruchu Szensztackiego. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa.
Zdaniem bp. Tyrawy, stulecie Ruchu Szensztackiego staje się okazją do tego, by przypomnieć jego historię. – Może warto by bardziej podkreślić jego aktualność, potrzebę chwili, aby uświadomić sobie wszystkie wyzwania, które ten ruch podejmuje. Czyni to po to, aby dzisiaj współczesnemu człowiekowi nieść Ewangelię i go ratować. Tu rodzi się nasza wdzięczność samemu Bogu, że powołanie tego ruchu jest znakiem opieki nad nami i światem – powiedział.
18 października 1914 roku w Szensztat grupa młodych chłopców zawarła przymierze miłości z Matką Bożą, dając w ten sposób podwaliny nowej duchowej wspólnocie wewnątrz Kościoła katolickiego. Jej założyciel i duchowy ojciec – Józef Kentenich ukazał światu ideę nowego człowieka w nowej wspólnocie. Owo przymierze miłości z Maryją jest fundamentem duchowości całego Ruchu Szensztackiego.
Przełożona bydgoskiej wspólnoty Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi dodała, że stulecie jest z jednej strony wielkim „Magnificatˮ, a z drugiej impulsem do nowego zapału. – Jest mocną motywacją do tego, by to wszystko, co czynimy – naszą pracę, modlitwę, cierpienia – oddawać Maryi. To jest to nasze przymierze miłości. Jubileuszowy rok stał się czasem szczególnej łaski. Czasem darów, których doświadczamy przy Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy – powiedziała s. M. Adriana Majnusz.
Na świecie obecnie istnieje ponad dwieście sanktuariów szensztackich, w których króluje Matka Boża, rozdzielając obficie łaski zadomowienia, wewnętrznej przemiany i gorliwości apostolskiej. W Ruchu Szensztackim działa również ponad dwadzieścia różnych wspólnot, które tworzą: dzieci, młodzież, dorośli, kobiety, mężczyźni, osoby żyjące samotnie, rodziny, kapłani i świeccy. – Rodzina Szensztacka jest dla nas wsparciem w codziennym życiu, także miejscem duchowego rozwoju. Przez przymierze zawarte z Matką Trzykroć Przedziwną, Maryja stała się dla nas Wychowawczynią i Matką – powiedzieli Barbara i Marek Jędrzejewscy.
Oboje należą do wspólnoty Związku Rodzin. – Rozwijając w niej swoje wnętrze, dążymy w duchu rad ewangelicznych oraz mocą łaski sakramentu małżeństwa do doskonałości stanu małżeńskiego. Angażując się dla małżeństwa i rodziny, pomagamy urzeczywistnić cel, dany dziełu przez założyciela, jakim jest nowy człowiek i nowa wspólnota – dodali.
Sanktuarium Zawierzenia w grodzie nad Brdą jest integralną częścią centrum Ruchu Szensztackiego w diecezji bydgoskiej. Głównym zadaniem realizowanym w tym miejscu jest animacja apostolska i służba wspólnotom ruchu oraz przybywającym do sanktuarium pielgrzymom.
Podczas uroczystości dziękczynnych wierni, którzy przybyli do Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z różnych zakątków Polski i świata, oprócz Eucharystii przeżyli odnowienie przymierza miłości, uczestniczyli w koncercie oraz nabożeństwie czerwcowym. Również w czasie Mszy św. nastąpił akt włączenia Związku Rodzin w Polsce do Międzynarodowego Apostolskiego Szensztackiego Związku Rodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.