Bydgoszcz: 90-lecie Związku Oficerów Rezerwy RP
26 września 2011 | 15:56 | jm Ⓒ Ⓟ
Od Mszy św. w bydgoskim kościele garnizonowym rozpoczęto dzisiejsze obchody 90-lecia Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. „Naród, który zapomina o wartościach, o przeszłości, zmierza ku nicości” – powiedział dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, ks. płk Zenon Surma, który przewodniczył Eucharystii.
Organizacja zrzesza oficerów, chorążych, podoficerów oraz kombatantów i sympatyków, którzy chcą w swojej działalności statutowej i w codziennym życiu nawiązywać do tradycji wojskowych i cnót oficerskich z czasów II RP. – Świętujemy nie tylko po to, aby się spotkać. Przede wszystkim po to, aby krzewić nieustannie patriotyzm, miłość do ojczyzny, którą w dziejach historii próbowano wielokrotnie niszczyć. Człowiek, który ma stanąć w obronie wartości, musi znać przeszłość i historię – mówił kapłan.
Związek Oficerów Rezerwy RP kontynuuje tradycje powołanego w 1921 r. Centralnego Związku Rezerwistów WP, z którego wyłonił się w 1928 r. – Każdy z nas był żołnierzem, doświadczał tego wszystkiego, czego powinien doświadczyć człowiek w mundurze. W naszych sercach tkwi głęboko patriotyzm, chęć niesienia pomocy ojczyźnie. Także wtedy, kiedy jest się w rezerwie. Nie wolno nam zaspać. Musimy przekazywać nasze doświadczenia, tradycje młodemu pokoleniu, aby mogło ono głębiej patrzeć na historię – powiedział prezes zarządu okręgu związku, ppłk Roman Misiak.
Związek reaktywowany w Poznaniu 30 stycznia 1991 r. przyjął za patrona Józefa Piłsudskiego. Przyświeca mu dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Zawołaniem związku jest: „Strzec godności stanu oficera Wojska Polskiego”. – Żołnierz powinien wykonywać swój obowiązek wobec ojczyzny, nie wobec tego, co się dzieje w polityce. Polityka się zmienia, zaś ojczyzna jest jedna – dodał ppłk Misiak.
Do głównych celów organizacji należy zaliczyć m.in.: zintegrowanie oficerów rezerwy, kultywowanie tradycji wojskowej, otaczanie żołnierzy rezerwy i ich rodzin opieką, gromadzenie pamiątek związanych z tradycją i historią wojska, prowadzenie działalności popularyzatorskiej i oświatowej. – Istotnym punktem naszych działań jest krzewienie tradycji w młodym pokoleniu. Zachęcanie młodych do udziału chociażby w konkursach. Jesteśmy takim nośnikiem pewnych wartości patriotycznych – dodał ppłk Eugeniusz Andrzejewski, sekretarz związku.
Cały związek liczy w Polsce około 1500 członków. W regionie liczba ta wynosi około stu osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.