Bydgoszcz: mieszkańcy mogli obejrzeć rękopis „Roty”
17 lutego 2010 | 15:34 | jm Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Bydgoszczy mogli obejrzeć unikatowy rękopis „Roty” Marii Konopnickiej. Dzieło wystawiła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Instytucja przygotowała ekspozycję z okazji uczczenia setnej rocznicy powstania tekstu „Roty”. Jedyny zachowany i odręcznie napisany tekst jest opatrzony datą 17 lutego 1910 roku.
Ze względu na szkodliwy wpływ światła rękopis można było podziwiać w określonych godzinach. W zbiorach specjalnych bydgoskiej biblioteki znajduje się on od 1935 roku. Zakupił go ówczesny dyrektor, a obecny patron biblioteki dr Witold Bełza. – Wiele osób widziało ten dokument po raz pierwszy. Staramy się co pewien czas chwalić tym, co mamy najcenniejszego w zbiorach – przyznała odpowiedzialna za ekspozycję Magdalena Hulaj.
Kierownik Działu Udostępniania Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy dodała, że rękopis tylko raz opuścił budynek biblioteki. – „Rota” wyjechała w 1940 roku na wystawę do Gdańska i Berlina. Po zamknięciu wróciła do Bydgoszczy i jest w naszych księgozbiorach. Dzieło to funkcjonuje nawet jako hymn narodowy. Jednak kontrowersyjne zwrotki na temat Niemców spowodowały, że zrezygnowano z tych zamiarów – stwierdziła.
„Rota” została napisana przez Marię Konopnicką odręcznie – atramentem na kartce z zeszytu w kratkę. – Minęło sto lat, więc pismo nie jest aż tak bardzo wyraźne. Staramy się jednak wszystkie nasze księgozbiory chronić przed upływem czasu. Dlatego „Rota” jest przechowywana w odpowiednich warunkach – powiedziała Hulaj.
Maria Konopnicka napisała „Rotę” w 1908 roku. Był to protest przeciwko ustawie rządu pruskiego o przymusowym wywłaszczeniu Polaków z ziemi i ważny element kampanii Konopnickiej przeciwko germanizacyjnej polityce niemieckiej. Pierwodruk utworu ukazał się w tygodniku „Głos Wielkopolanek”.
Drugi z zaprezentowanych w bydgoskim muzeum eksponatów to rękopis kompozycji do słów „Roty” autorstwa Feliksa Nowowiejskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.