Bydgoszcz: młodzi wyruszą na spotkanie modlitewne do Strasburga
14 grudnia 2013 | 12:54 | jm Ⓒ Ⓟ
Około 150 osób z diecezji bydgoskiej weźmie udział w 36. Europejskim Spotkaniu Młodych, które odbędzie się na przełomie roku w Strasburgu. Ekumeniczna Wspólnota z Taizé przygotowała spotkanie na zaproszenie diecezji katolickich i kościołów protestanckich położonych po obu stronach Renu.
Modlitwa, wspólne bycie i ubogacanie się, zgromadzą dziesiątki tysięcy młodych osób, które pragną uczestniczyć w kolejnym etapie „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, zainicjowanej przez Brata Rogera pod konie lat siedemdziesiątych. – Strasburg kojarzy się nam z Parlamentem Europejskim oraz z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Miejscem, w którym zapadają ważne decyzje. Również i takie, które są dalekie od Boga i sprawiedliwości. Więc tym bardziej Strasburg staje się miejscem, w którym potrzeba naszej modlitwy. Ukazujemy ideę jednoczenia młodych różnych wyznań z Europy i świata na modlitwie – powiedział ks. Dariusz Białkowski.
„Alzacja i Badenia, powiązane ze sobą przez dialog i wieloraką solidarność, dają w samym centrum Europy świadectwo pojednania między narodami. Strasburg to miasto, które czerpie bogactwo z tego, że spotykają się w nim różne kultury. Można tam będzie znaleźć znaki nadziei, tak potrzebne do budowania Europy pojednanej” – napisano na stronie wspólnoty ekumenicznej.
Uczestnicy jak zawsze zostaną przyjęci przez parafie, wspólnoty i mieszkańców regionu, który odwiedzają. – Jedziemy my, jako katolicy. Przyjadą również prawosławni, anglikanie. Razem będziemy spotykać się na modlitwie, razem będziemy mówić o Chrystusie – dodał ks. Dariusz Białkowski. Kapłan jest diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, a także odpowiedzialnym za wyjazd młodych do Strasburga. – Jak mówią sami młodzi – daje to takiego „kopa” na dalszy rok pracy. Pozwala doświadczyć, że nie do końca z tym chrześcijaństwem w Europie jest tak źle, jak to słyszymy – zakończył duszpasterz.
Zanim młodzi wyjadą, przechodzą cykl formacyjny. Przygotowania odbywały się w ramach cotygodniowych spotkań organizowanych w punktach przygotowań. Każde z nich rozpoczynało się wspólną modlitwą, a po niej odbywały się spotkania w małych grupach, podczas których uczestnicy rozważali kolejne tematy.
Dla Anny Krówki z Wincentyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Stryszek”, które działa przy bydgoskiej bazylice, Taizé odegrało „kluczową rolę w życiu”. – Mam takie poczucie, że będąc na Europejskich Spotkaniach Młodych, doświadczyłam ogromnej jedności. Poznałam tam mojego przyszłego męża, który jest Ukraińcem i katolikiem. Za każdym razem, kiedy spotykałam się z osobami z Europy czy świata, byłam gościem w jakiejś parafii, doświadczałam ze strony bliźnich wielkiej przychylności i otwartości serca – powiedziała.
Anna Krówka, która była wcześniej w Rotterdamie, Berlinie i Rzymie uważa, że Europa potrzebuje dzisiaj przede wszystkim modlitwy. – Spotkanie z ludźmi różnych wyznań nazwałabym powołaniem do miłości. Uczymy się wzajemnej akceptacji. Tego, że jesteśmy. Nie sztuką jest szukać tego, co dzieli, ale tego co łączy. Tego, co jest wspaniałe – zakończyła.
Program Europejskiego Spotkania Młodych wypełniony zostanie od 28 grudnia do 1 stycznia przez wspólną modlitwę w halach wystawowych i dużych kościołach w centrum miasta. Nie zabraknie intencji o pokój, jak również spotkań tematycznych dotyczących wiary, życia wewnętrznego, spraw społecznych, Europy i sztuki.
Wspólnotę diecezji bydgoskiej w Strasburgu tworzą trzy grupy z: Wincentyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Stryszek”, parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy i parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.