Bydgoszcz: modlitwa w 76. rocznicę agresji ZSRR na Polskę
17 września 2015 | 15:30 | jm Ⓒ Ⓟ
W 76. rocznicę agresji ZSRR na Polskę modlono się dziś w bydgoskiej katedrze w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków. Spotkanie z udziałem bohaterów, władz różnych szczebli i służb mundurowych, licznych pocztów sztandarowych, wpisało się jednocześnie w obchody tegorocznego Dnia Sybiraka.
Eucharystii przewodniczył bp Jan Tyrawa. – Kiedy człowiek doświadcza zła, to gdzieś w głębi jego jestestwa, duszy, serca, odzywa się owo „tak być nie powinnoˮ. Kiedy to „tak być nie powinnoˮ stawia go na krawędzi bezsilności, to gotów jest ofiarować swoje życie. Byle nie nieść dalej tej hańby, upokorzenia, które go spotykają. Tej bezsilności wobec niesprawiedliwości, która go spotyka – powiedział w homilii.
Prezes Związku Sybiraków Oddziału w Bydgoszczy przypomniał, że 76 lat temu, 17 września 1939 r., sprzymierzona paktem Ribbentrop-Mołotow, z faszystowskimi Niemcami, potęga Związku Radzieckiego w sile 620 tys. żołnierzy, 4700 czołgów, 3300 samolotów, runęła na wschodnie granice II Rzeczypospolitej. – Krwawiącej w walkach z hitlerowskim najeźdźcą Polsce, Armia Czerwona zadała śmiertelny, zdradziecki cios w plecy. Jest to przykład bezprecedensowego złamania układu o nieagresji, zawartego pomiędzy Polską i Związkiem Radzieckim w 1932 r., który miał obowiązywać do 1945 r. – powiedział.
Mirosław Myśliński zaraz potem dodał, że militarna przewaga dwóch agresorów, doprowadziła do klęski II Rzeczypospolitej, ale nie do poddania. Przypomniał przerażające liczby i daty, a także opisał los osób wywożonych na nieludzką ziemię, na Syberię. – W myśl sowieckiej doktryny o odpowiedzialności zbiorowej za wierną służbę Polsce, odpowiedzieli niewinni starcy, żony, ich dzieci, zdrowi i chorzy. Mimo przebywania przez wiele lat w ekstremalnych warunkach Sybiru, gdzie brakowało wszystkiego – żywności, ubrania, mieszkań i opału, środków higieny, a przede wszystkim wolności – zesłańcy nie tracili wiary i poczucia godności narodowej – podkreślił.
Agresja ZSRR na Polskę miała miejsce 17 września 1939 r. na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939. Pakt został podpisany w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych obu państw, którzy w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Podczas czterech deportacji na Wschód wywieziono 340 tys. Polaków. – Prośmy Boga o miłosierdzie dla tych, którzy swoje życie oddali za Polskę. Prośmy również, aby te czasy nigdy nie powróciły. Prośmy o pokój dla naszej ojczyzny, dla świata. Szczególnie o pokój tam, gdzie dzisiaj toczą się konflikty zbrojne – powiedział proboszcz katedry ks. prałat Stanisław Kotowski.
Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli na Stary Rynek, by uczestniczyć w patriotycznej manifestacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.