Bydgoszcz: modlitwa z okazji 60-lecia Polskiego Związku Niewidomych
10 marca 2011 | 19:09 | jm Ⓒ Ⓟ
Prezentacja filmu „Otwarci na świat”, pokaz prac plastyków i literatów, spotkanie artystyczne oraz wspólna Msza św. zainaugurowały 10 marca w Bydgoszczy obchody roku jubileuszowego 60-lecia Polskiego Związku Niewidomych.
Zdaniem, dyrektora Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Związku Niewidomych Jerzego Deji, minione 60 lat było dla organizacji bardzo owocne. – Wciąż się rozwijamy i coraz więcej ludzi otrzymuje od nas realne wsparcie – mówił.
Głównym celem PZN jest działalność na rzecz niewidomych, ale również na rzecz ich najbliższych. Bardzo liczna i aktywna jest działająca w ramach PZN grupa duszpasterska. Jak podkreśla dyrektor Deja, wiara i działania duszpasterskie są ważnym elementem pomocy niewidomym w ich codziennym funkcjonowaniu.
Ważnym elementem inaugurującym roczne uroczystości jubileuszowe była Msza św. w kaplicy św. Rafała Archanioła w Bydgoszczy. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz niewidomych ks. Piotr Buczkowski, który odwołał się m.in. do życia i nauczania Jana Pawła II, a także jego pielgrzymki do Gdyni w 1991 r. – Ojciec Święty często podkreślał, że dla Chrystusa każda osoba jest ważna. Niezależnie od ułomności, każdy ma swój cel i powołanie. Widział w nas obraz Boży, a siłę czerpał z Eucharystii. Potrzeba tylko ludzi, którzy podadzą rękę – stwierdził duchowny.
Ks. Buczkowski zauważył, że duszpasterstwo jest nierozerwalnym elementem historii Polskiego Związku Niewidomych. – Nasza posługa ma na celu przywracanie nadziei życia, sensu codzienności. Możemy śmiało powiedzieć, że jeszcze przed powstaniem tej organizacji niewidomi byli związani z konkretnymi duszpasterstwami, gdzie szukali wsparcia. W Bydgoszczy ta opieka duchowa istniała dużo wcześniej. Powstała ochronka dla niewidomych. Tam była kaplica, w której swoją posługę sprawował również bł. Michał Kozal – wspominał kaznodzieja.
Bydgoszcz od 1864 r. zaczęła stawać się centralnym punktem życia niewidomych z terenu Wielkopolski, Pomorza i Śląska. Już w 1872 r. powstała tam szkoła dla dzieci niewidomych, która funkcjonuje dzisiaj jako Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Louisa Braille’a. W 1951 r. Pierwszy Krajowy Zjazd powołał do życia Polski Związek Niewidomych, działający już 60 lat. Rok 1991 to nadanie ośrodkowi patrona – Józefa Buczkowskiego i poświęcenie kaplicy św. Rafała Archanioła. Ważnym elementem codziennej działalności jest Okręgowy Klubu Aktywności Twórczej i Kulturalnej „OKATiK”, który powstał w 2007 r.
Polski Związek Niewidomych zrzesza dzisiaj około 70 tys. osób niewidomych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.