Bydgoszcz: modlitwa z okazji rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
28 sierpnia 2011 | 12:40 | jm Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele władz, związkowcy oraz wierni diecezji bydgoskiej wzięli dzisiaj udział w modlitwie z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Eucharystii w kościele patronalnym „Solidarności” przy Placu Kościeleckich w Bydgoszczy przewodniczył jezuita o. Mieczysław Łusiak SJ.
Duszpasterz ludzi solidarnych podkreślił, że ideały „Solidarności” są we współczesnej Polsce marnotrawione, a ich dorobek niszczony przede wszystkim przez obecną władzę. – Wystarczy popatrzeć na styl polityki, klimat ciągłego zastraszania jednej partii przez drugą. Brakuje reprezentowania pozytywnego programu. To, co się dzieje, a jest sprzeczne z ideałami „Solidarności”, to wszechobecna centralizacja państwa. Tak funkcjonuje coraz więcej dziedzin naszego życia społecznego. „Solidarność” rodziła się pod hasłem przywrócenia prawdy w życiu społecznym, a w tej chwili od tego odchodzimy – powiedział.
Kapłan dodał, że można tylko nad tym ubolewać i liczyć na „ocknięcie” oraz powrót do postulatów sprzed 31 lat. – Na pewno elementem chrześcijańskiego podejścia do spraw publicznych, społecznych jest zmiana świata poprzez zmianę samego siebie. Kościół zachęca do bardziej świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym, większego zaangażowania się. Nie wstydźmy się być ludźmi prawdy i solidarności – zakończył.
W kościele św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy są organizowane comiesięczne Eucharystie oraz ważniejsze uroczystości rocznicowe. Świątynia dla związkowców i ludzi solidarnych od lat jest ostoją patriotyzmu. – Trzeba doprowadzić do powrotu pewnych wartości, czyli prawdomówności, wiarygodności i sprawiedliwości. Modlitwa dla „Solidarności” jest czymś najważniejszym. Te wielkie zrywy wspierane właśnie modlitwą, działalnością kapelanów pozwoliły nam na odniesienie zwycięstwa. Mamy piękny przykład na Węgrzech. Modlitwa za ojczyznę powoduje radykalne zmiany w społeczeństwie – powiedział przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak.
Przy ołtarzu stanęły liczne poczty sztandarowe i związkowcy. Wspólne spotkania i modlitwa były okazaniem pamięci i wdzięczności tym, którzy 31 lat temu doprowadzili do podpisania porozumień w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu, a tym samym wywalczyli powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.