Bydgoszcz: „Nadzieja na nowe życie” – warsztaty dla par marzących o rodzicielstwie
18 maja 2019 | 11:12 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Nadzieja na nowe życie” – to tytuł warsztatów dla par marzących o rodzicielstwie, które odbywały się w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia w Domu Polskim było Centrum Nowe Życie, zajmujące się kompleksowym, przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii, metody bazującej na najnowocześniejszych osiągnięciach współczesnej medycyny.
Warsztaty zorganizowano po raz pierwszy w grudniu ub. roku. – To wspaniała okazja, by spojrzeć na doświadczenie niepłodności w sposób kompleksowy – uważa psycholog i doradca ds. niepłodności Justyna Kuczmierowska. Spotkanie ze współautorką książki „Nadzieja na nowe życie” dopełniło warsztaty psychologiczne, które wraz z Justyną Kuczmierowską poprowadził psycholog i psychoterapeuta rodziny Przemysław Gorzelak.
– To możliwość, by przyjrzeć się swojemu życiu w kontekście różnych czynników wpływających na płodność pary. To również unikalny czas, by w przyjaznej atmosferze spotkać się z innymi kobietami, mężczyznami, parami doświadczającymi tej samej trudności, by dzięki rozmowom zobaczyć, że „moje doświadczenia i uczucia” są w tej sytuacji zupełnie normalne, że „inni też tak reagują”. To także wyjątkowa okazja, by pogłębić swoją relację z małżonkiem, by wymienić się z innymi uczestnikami wiedzą i doświadczeniem związanym z leczeniem – powiedziała Justyna Kuczmierowska.
Podczas warsztatów każdy chętny mógł zapoznać się z unikatowym poradnikiem dla osób marzących o dziecku. – „Nadzieja na nowe życie”. – W książce czytelniczka znajdzie odpowiedzi na wiele ważnych pytań dotyczących pojawiających się w trakcie starań uczuć, trudności w relacji z mężem oraz znajomymi, kobiecości, wyboru drogi leczenia, świadomości swojego ciała, odzyskiwania radości życia, poszukiwania sensu doświadczanej trudności, kryzysu wiary. Będzie też mogła pogłębić znajomość własnego cyklu, otrzeć łzy po stracie dziecka, zastanowić się nad tematem adopcji oraz jeszcze bardziej zaprzyjaźnić się z samą sobą oraz otoczyć dojrzałą troską siebie i swoje małżeństwo. Pisząc „Nadzieję na nowe życie”, marzyłyśmy sobie, by z tej pozycji czytelniczki czerpały dla siebie jak najwięcej zrozumienia, empatii i dużo konkretnych wskazówek dotyczących codziennych trudności i wyzwań związanych z niepłodnością – dodała Justyna Kuczmierowska.
Centrum Nowe Życie poświęcił w ubiegłym roku bp Jan Tyrawa. – Pierwszym etapem leczenia jest nauka Modelu Creightona, będącego standardową metodą obserwacji biomarkerów cyklu kobiecego. Drugim etapem jest identyfikacja problemu, która obejmuje konsultację u lekarza naprotechnologa. Trzecim etapem jest leczenie farmakologiczne oraz zabiegowe. Czwartym etapem jest utrzymanie prawidłowych cykli. Centrum współpracuje z najlepszymi lekarzami naprotechnologii w Polsce – powiedziały założycielki centrum, instruktorki Modelu Creightona, Carine Stranz-Rambowicz i Agnieszka Remus.
Co roku trudności z poczęciem dotykają półtora miliona polskich par. Niepłodność określana jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba społeczna. Według statystyk zaś na całym świecie problem ten dotyka od 10 do 18 procent populacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.