Bydgoszcz: niemieccy uczniowie gośćmi katolickiego liceum na wymianie kulturalnej
30 września 2014 | 11:08 | jm Ⓒ Ⓟ
Zespół Szkół Katolickich – Pomnik Jana Pawła II gości grupę piętnastu uczniów z Ursulinen Gymnasium w Mannheim. Młodzi Niemcy wraz z opiekunem poznają kulturę i historię Polski.
Podobne wymiany odbywają się w wielu szkołach na terenie całej Polski. Jednak tę wyróżnia charakter szkół, a także ilość spotkań, które trwają nieprzerwanie od dwunastu lat. – Gościmy uczniów gimnazjum, które jest na co dzień prowadzone przez siostry urszulanki. Jest to szkoła katolicka, która przyjmuje młodych różnych wyznań, a więc ma również wymiar ekumeniczny. Wymiana jest wspierana przez Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania z Krakowa – powiedziała nauczycielka języka niemieckiego Katarzyna Popiel.
Wspomniana organizacja powstała w 1993 r. z inicjatywy jezuitów. Grupuje polskie ośrodki kształceniowe, a także osoby prywatne, których działalność dotyczy dzieł wychowawczych Kościoła katolickiego. – Nasza szkoła jest jedyną w Bydgoszczy, która tak długo utrzymuje współpracę i wymianę ze szkołą z miasta partnerskiego, jakim jest Mannheim – dodała Katarzyna Popiel.
Nauka języków, integracja młodzieży, wzajemne poznanie się oraz współpraca między szkołami – to główne cele wymiany. Organizatorom chodzi także o pokazanie młodym, że pomimo trudnej historii polsko-niemieckiej, można się porozumieć i budować dobrą przyszłość. – Przy okazji poznawania drugiego człowieka, odkrywamy również swoje odrębności. Pogłębiamy także swoją tożsamość i w jej obrębie poszukujemy tego, co nas łączy. Jako duchowi spadkobiercy św. Jana Pawła II staramy się pokazać polską kulturę i codzienność z jak najlepszej strony – dodał dyrektor Zespołu Szkół Katolickich – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy ks. dr Waldemar Różycki.
Marietta Laturnus jest opiekunką młodych Niemców. Pracuje w szkole prowadzonej przez siostry urszulanki, do której uczęszcza około osiemset osób. Uczy języka niemieckiego oraz historii i sztuki. – Uczestniczę w tej wymianie po raz pierwszy. Jak zauważyłam, młodzież jest przez to bardziej otwarta. To doświadczenie uczy przede wszystkim tolerancji, komunikatywności – także tej językowej. Mam na myśli tolerancję, czyli otwarcie na drugiego człowieka – powiedziała.
Dwanaście lat wspólnych doświadczeń zrodziło także wiele przyjaźni. – Dla mnie wymiana oznacza poznanie innych kultur, otwarcie się na nie, a także zobaczenie siebie, jak w tych kulturach można się rozwijać. To chwile, w którym odkrywamy podobieństwa, różnice – głównie w odniesieniu do historii – dodała Niemka Anja Hartlieb.
W pięciodniowym programie zaplanowano m.in. zwiedzanie Bydgoszczy Gdańska i Torunia. Warto dodać, że goście z Niemiec przez tydzień mieszkają u polskich rodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.