Bydgoszcz: obchody 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
27 grudnia 2013 | 11:20 | jm Ⓒ Ⓟ
W intencji powstańców, ich rodzin oraz Ojczyzny modlono się w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w bydgoskim kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju.
Zdaniem biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, samo uczestnictwo w obchodach jest świadectwem pamięci i budowania patriotyzmu. – To jest najbardziej skuteczny sposób przypominania i kultywowania pamięci o tych, którzy od nas odchodzą. O tych, którzy ofiarowali swoje życie w obronie wolności. To oni przed nami budowali pomyślność i dobrobyt ojczyzny, z którego my dzisiaj korzystamy. W ten sposób przekazujemy również to, co istotne, coraz młodszym pokoleniom – powiedział pasterz.
Dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP ks. płk Zenon Surma uważa, że dobre czyny pobudzają wielu do czynienia dobra. – Dzisiaj, kiedy cały świat jest nastawiony na konsumpcję, powstańcy uczą nas przede wszystkim oddania, umiłowania ojczyzny, umiejętności odsunięcia własnych interesów i spraw na drugi plan. Pokazują nam, że są wartości, dla których warto żyć, cierpieć, umierać. Wszystkie powstania były wynikiem miłości do ojczyzny, Boga, drugiego człowieka. Dlatego ci ludzie byli w stanie się poświęcić. Mieli świadomość wyższych wartości, ale i nagrody w niebie – dodał proboszcz parafii garnizonowej.
Jacek Pietraszko jest na co dzień dyrektorem jednej ze szkół w Żninie, ale i prezesem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. – Jesteśmy po to, by przypominać o minionych wydarzeniach szczególnie młodemu pokoleniu. By ta pamięć nie zaginęła. By kultywować tradycję. Powstańcy przekazywali nam przede wszystkim umiłowanie ojczyzny, kultywowanie języka polskiego, religii. Skoro dzisiaj żyjemy we wspólnej Europie, musimy chwalić się piękną oraz szlachetną historią – podkreślił.
Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod pomnik oraz grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, gdzie odbył się m. in. apel poległych, a wszyscy odśpiewali Rotę. Uroczystości w Bydgoszczy zainaugurowały obchody rocznicowe, które odbędą się w innych miejscach, gdzie trwały walki, m.in. w Inowrocławiu, Gnieźnie czy Żninie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.