Bydgoszcz: obchody 66. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej
25 stycznia 2011 | 09:23 | jm Ⓒ Ⓟ
Władze miejskie, wojewódzkie, samorządowe, duchowni oraz mieszkańcy Bydgoszczy wzięli dzisiaj udział w obchodach 66. rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. Wspólna modlitwa odbywała się pod pomnikiem żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie za ojczyznę w walkach w styczniu 1945 roku.
Monument ukazujący orła z rozpiętymi ramionami, który znajduje się na cmentarzu przy bydgoskim kościele św. Józefa, symbolizuje wielką troskę wobec wszystkich poległych. Gospodarz parafii, ks. Franciszek Nowakowski podkreślił, że w sumieniach Polaków powinno nieustannie powracać pojęcie właściwie rozumianej wolności. – Kolejna rocznica wyzwolenia zobowiązuje nas do spoglądania na dar wolności w głębszy sposób. Obyśmy umiejętnie ją wykorzystywali, bo została ona nam zadana, nie tylko dana. Niech hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” będzie w sercu każdego Polaka – powiedział.
Ludwik Zieleziński z Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy dodał, że cieszy go tak duża obecność osób młodych. – Oni nas słuchają i mają w sobie pewne poczucie obywatelskie. To doniosłe święto dla miasta. Ten dzień przyniósł nam wolność. Miałem wtedy 3,5 roku. Jednak pielęgnowanie wartości przez rodziców zrodziło w moim sercu wielki patriotyzm – stwierdził. – Dzisiaj jesteśmy dumni z tego, że żyjemy w wolnej Polsce. Każda wojna to dramat i porażka człowieczeństwa. Pamięć to nasz obowiązek – dodał obecny prezydent miasta Rafał Bruski.
Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Bogdan Jagodziński 66 lat temu pełnił służbę w szeregach Wojska Polskiego. Był wtedy w Koszalinie. – Jako młody chłopak mający czternaście lat cierpiałem, pracowałem i byłem w harcerstwie. Dzień zwycięstwa po tych strasznych latach okupacji był dla mojego pokolenia czasem rzeczywistej wolności. Dzisiejsza uroczystość wzbudza wśród pokolenia wojennego ogromne wyrazy wdzięczności za pamięć ku czci tych, którzy polegli, utracili zdrowie i tych, co przetrwali – powiedział.
Uroczystości na bydgoskim cmentarzu przy ulicy Toruńskiej przebiegały zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wzięły w nich również udział liczne delegacje oraz poczty sztandarowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.