Bydgoszcz: odpust ku czci bł. bp. Michała Kozala – patrona diecezji
14 czerwca 2024 | 15:02 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Bo kto Bogu swemu nie może nic powiedzieć, ten Go też nie kocha” – powiedział biskup Krzysztof Włodarczyk, cytując bł. biskupa Michała Kozala, męczennika z Dachau. W katedrze św. Marcina i Mikołaja w grodzie nad Brdą świętowano odpust ku czci patrona diecezji bydgoskiej.
Bp Włodarczyk wskazał, że zamordowany w Dachau bp Kozal w swoim nauczaniu wielokrotnie wskazywał na właściwe rozumienie świętości i dążenie do jej osiągnięcia przez każdego człowieka. Stwierdził, że można postawić trzy tezy, które wynikają z jego nauczania: święci mają służyć do tego, żeby pobudzać świętość, żyć w łasce uświęcającej, wypełniać przykazania, które nie są jarzmem, tylko konsekwencją prawdziwego obrazu Boga i doświadczenia jego łaski.
Biskup słowa ks. Michała Kozala, który w kazaniu dla młodzieży 16 maja 1926 roku powiedział: „Prześladowanie i męczeństwo jest nieodłączną cechą Kościoła Katolickiego, snując tę krwawą przędzę myśli nie tylko uczucia poruszyć pragnąłem, ale pragnąłbym do naśladowania pobudzić, bo pamiętajcie, że ani Boga ani Ojczyzny, ni ludzi prawdziwie kochać nie można, bez ofiary, bez poświęcenia”.
Biskup Michał Kozal urodził się 25 września 1893 roku w Nowym Folwarku k. Krotoszyna. Na kapłana został wyświęcony w 1918 roku. Pracował m.in. jako prefekt w gimnazjum w Bydgoszczy, a później jako rektor seminarium w Gnieźnie. Ksiądz Kozal został wyświęcony na biskupa sufragana diecezji włocławskiej 13 sierpnia 1939 roku. Czas wojny i okupacji sprawił, że zginął jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zabito go 26 stycznia 1943 roku, podając w obozowym baraku śmiercionośny zastrzyk. Dokładnie 14 czerwca 1987 roku w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji dzisiejszego patrona diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.