Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: ósma edycja Koncertów Maryjnych z Różą

03 maja 2018 | 11:30 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

W ósmej edycji Koncertów Maryjnych z Różą liczba wykonawców, zespołów muzycznych i wokalnych sięga aż tysiąca osób. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. Chór Quarttetverein z Bad Oeynhausen w Niemczech (135 lat tradycji).

Odbywać się one będą w bydgoskiej Katedrze Świętych Marcina i Mikołaja oraz w świątyniach mariackich Grudziądza, Żnina, Inowrocławia, Ciechocinka, Włocławka, Aleksandrowa Kujawskiego, Chełmna i innych miast Polski.

Koncerty ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości, która króluje w ołtarzu głównym bydgoskiej katedry i nazywana jest Matką Bożą z Różą, organizowane są w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, u progu kolejnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy w 1920 roku.

Organizatorem wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr Oddziałem w Bydgoszczy, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Urzędem Miasta Bydgoszczy i Parafią Katedralną św. Marcina i Mikołaja, a także Ruchem Stowarzyszeń Regionalnych RP w Warszawie.

Swój udział zapowiedziały również znane zespoły wyższych uczelni, szkół muzycznych Bydgoszczy, regionu i kraju, chóry osiedlowe i parafialne mające w swoim dorobku repertuar maryjny. Tradycyjnie są to 15-40 minutowe występy po Mszy Świętej kończącej się o godz. 18.30 w bydgoskiej katedrze. Każdorazowo, na 5 minut przed nabożeństwem majowym, czyli o godz. 17:25, poprzedzi je Hejnał Maryjny odgrywany z dzwonnicy katedry.

– Jak przed wojną, Koncerty Maryjne z Różą pozostają wierne formule prezentacji dorobku chóralnego i muzycznego. Sięgają do popadającego w zapomnienie repertuaru dawnych kompozytorów, ale też po współczesne pieśni ku czci Maryi – powiedział prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda.

Koncertom towarzyszą prelekcje poświęcone tradycjom chóralnym i kultowi pieśni maryjnych. Wstęp na nie jest bezpłatny. Poza tym w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy wygłoszone zostaną odczyty na temat kultu Matki Bożej, pieśni religijnych i wybitnych kompozytorów.

Ze szczegółowym programem wszystkich koncertów, które potrwają do 31 maja, można zapoznać się m.in. na stronie www.tmmb.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.