Bydgoszcz: „Otoczmy troską życie muzyczne” – rekolekcje dla organistów
23 marca 2009 | 17:40 | jm Ⓒ Ⓟ
„Otoczmy troską życie muzyczne” – to hasło rekolekcji dla organistów z całej diecezji, które odbywają się na bydgoskich Piaskach. Nauki i rozważania w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym im. św. Wojciecha prowadzi dyrektor Studium Organistowskiego w Bydgoszczy ks. Janusz Tusk.
Według kapłana, organista w Kościele był potrzebny od zawsze, jednak dzisiaj posługa muzyków często jest niedoceniana. – Im bardziej ludzie śpiewają razem, tym lepiej odczuwają wymiar duchowy i sakralny liturgii. Dlatego prosimy Boga w tych rekolekcjach o to, aby duchowość organisty przeniknęła tych, wśród których posługuje. By organista odnalazł się w tej rzeczywistości, gdzie czasami może być traktowany jak „niechciane dziecko” – powiedział ks. Tusk.
Dyrektor Studium Organistowskiego w Bydgoszczy uważa, że muzyka kościelna jest bardzo wymagająca – odbiorca "musi ją przyjąć i przeanalizować". Jeśli tego nie uczyni, będzie się czuł obco w kościele. Ks. Tusk stwierdził, że posługę organisty powinno się rozpatrywać w kontekście powołania. – Każdy organista znajdzie dobrego nauczyciela muzyki. Musi tylko chcieć. Może skorzystać z zajęć naszego studium bądź innego wydziału na uczelni. Co tydzień prowadzimy zajęcia teoretyczne oraz praktyczne z zakresu organów i fortepianów – dodał.
Zdaniem rekolekcjonisty, każdy organista musi rozwinąć swój charyzmat i talent powierzony przez Boga. – Codzienna praca to nie tylko granie i śpiewanie podczas Mszy świętej. To również praca z wiernymi na przykład poprzez zakładanie chórów czy scholi parafialnych. Dlatego pragnę podczas naszych spotkań zachwycić organistów muzyką kościelną. To także okazja do pogłębienia osobistej duchowości – zakończył ks. Tusk.
Rekolekcje, które potrwają do najbliższej środy, nawiązują także do hasła roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.