Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzinami

12 grudnia 2018 | 08:27 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

25 urn zostało pochowanych w Grobie Dzieci Utraconych w Bydgoszczy. Za zbiorowe pochówki odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Odbywają się one w drugi wtorek lipca i grudnia.

Miejsce szczególne dla wielu rodzin znajduje się na cmentarzu przy ul. Wiślanej. – Stanęliśmy wraz z rodzinami, które straciły swoje ukochane i oczekiwane dzieci, prosząc we wspólnej modlitwie o siłę dla rodziców w trudnym czasie przeżywania żałoby – powiedział diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Arkadiusz Muzolf, który przewodniczył Mszy Świętej w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To właśnie modlitwa rozpoczęła uroczystości pogrzebowe dzieci zmarłych przed narodzinami.

Grób Dzieci Utraconych powstał dzięki zaangażowaniu ogromnej liczby osób – rodziców, którzy utracili swoje dzieci, lekarzy, kapłanów, dziennikarzy, prawników, ludzi dobrej woli. – Tutaj pielęgnowana jest pamięć o dzieciach, które urodziły się martwo w szpitalu – również wskutek poronienia. Podręczniki medyczne podają, że statystycznie jeden na dziesięć przypadków, w których klinicznie (testem ciążowym i badaniem USG) potwierdzono ciążę, kończy się „niepowodzeniem położniczym” – powiedział lekarz Szymon Grzybowski, zaangażowany w powstanie Grobu Dzieci Utraconych.

Grób został wybudowany przez Urząd Miasta w Bydgoszczy w 2014 r. w kwaterze dziecięcej Cmentarza Komunalnego. Pierwszy pochówek odbył się 28 czerwca 2016 r.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.