Bydgoszcz: pożegnanie założycielki DA „Stryszek” prof. Elżbiety Laskowskiej
06 maja 2022 | 09:58 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Śmierć to Chrystus, który przychodzi nas ocalić już na dobre, już na zawsze” – cytował słowa ks. Janusza Pasierba wikariusz generalny ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek. Na bydgoskich Bielawkach odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. nauk humanistycznych i filolog Elżbiety Laskowskiej.
Założycielka i aktywna działaczka Wincentyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Stryszek” zmarła 1 maja w wieku 76 lat. – Przyszliśmy nie po to, by płakać, bo doskonale wiemy, że wszyscy idziemy tą samą drogą – dodał ks. prałat dr Bronisław Kaczmarek, wskazując na cel, jakim dla człowieka wiary jest życie wieczne.
Profesor Elżbieta Laskowska urodziła się 9 lutego 1946 roku. Od 1984 roku, jako wykładowca, związana była z Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Jej pracy naukowej poświęconej problemom etyki słowa w języku i w komunikacji, towarzyszyła zawsze żywa obecność w Kościele i społeczności lokalnej.
Profesor uczestniczyła czynnie w III Powojennym Synodzie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Przez wiele lat chętnie dzieliła się wiedzą i świadectwem wiary, uczestnicząc w bydgoskich Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej, czy międzynarodowych konferencjach o etyce w mediach.
„Świadectwo życia jest o wiele ważniejsze niż teoretyczne wywody. Nikt z nas nie jest samowystarczalny. Dlatego jedni od drugich się uczą. Sama wielokrotnie przekonałam się, że świadectwo może mieć pozytywny wpływ na kogoś innego. Jako nauczyciele akademiccy chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami, które dotyczą powołania” – mówiła podczas debaty środowiska akademickiego „Moje życie, moja droga, mój sens”, która odbyła się w Bydgoszczy w ramach XXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w 2007 roku.
Spotykała się z młodzieżą w duszpasterstwach akademickich. „Do duszpasterstwa akademickiego trafiłam w momencie, kiedy wchodziły w życie postulowane przez Sobór Watykański II przemiany w liturgii. Dzięki temu zaczęłam dostrzegać treści, dotąd przesłaniane przez rytuał. No i ksiądz, który nie mieścił się w stereotypie niedostępnego dla zwykłego człowieka kapłana. Bo można było z nim „normalnie” porozmawiać. Jestem przekonana, że gdyby nie „Stryszek”, byłabym dziś zupełnie innym człowiekiem – nie wiadomo, czy zaangażowanym religijnie” – powiedziała prof. Elżbieta Laskowska z okazji 50-lecia „Stryszka” w 2019 roku.
Współtworzyła Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w grodzie nad Brdą. Była cenionym i szanowanym przez studentów i doktorantów wychowawcą i wykładowcą.
Msza św. pogrzebowa odbyła się w bydgoskim kościele Zmartwychwstania Pańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.