Bydgoszcz: prapremiera spektaklu „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Modlitwa ostateczna”
28 września 2012 | 20:51 | jm Ⓒ Ⓟ
Cytaty z kazań księdza-męczennika, materiały z procesu jego morderców oraz spora dawka poezji złożyły się na spektakl „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Modlitwa ostateczna”. Prapremiera sztuki w reżyserii Mirosława Antoniego Glazika odbyła się 28 września w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.
– Chcemy, aby ten spektakl przypominał dzieciom i młodzieży o ważnych wartościach, aby formował duchowo nie tylko publiczność, ale samych aktorów – tłumaczy reżyser.
Aktorami są uczniowie świeckich liceów, studenci WSG, a także wolontariusze fundacji „Wiatrak”. Tworzywem spektaklu są fragmenty kazań ks. Popiełuszki oraz wiersze samego reżysera – głównie z albumu „Gdyby Ksiądz Jerzy pisał wiersze”. Wykorzystano też materiały z procesu morderców błogosławionego oraz materiały audiowizualne, przygotowane przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie.
Sztuka składa się z trzech aktów. Pierwszy jest utrzymany w konwencji niemego i starego kina. Druga sekwencja to rozmowy „Alfy”, „Bety” i „Gammy” – osób uwikłanych w zło. W każdej z tych postaci reżyser próbuje odnaleźć jakąś cząstkę ludzkiej słabości. Trzeci akt ma strukturę otwartą. Pojawiają się wiersze maryjne i te związane z księdzem Jerzym. Na pierwszy plan w skromnej scenografii wysuwa się krzyż.
W rolę kapłana męczennika wcielił się Amadeusz Drąg. Student turystyki i rekreacji w Wyższej Szkole Gospodarki – jak przyznał – nie znał wcześniej życiorysu księdza Jerzego. – Moja rola jest jednocześnie łatwa i trudna. Ponieważ muszę pokazać księdza jako osobę szczęśliwą, która przekazała ludziom pewne wartości, ale i smutek, żal. Duże wrażenie robi drugi akt, czyli całe opowiadanie katów. To, jak został zabity kapłan – powiedział.
Podczas ubiegłorocznego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu przedstawicieli wszystkich miejsc kultu błogosławionego w Polsce, autor dramatu i reżyser otrzymał propozycję jego wystawienia na terenie województwa. Zadecydowano, że będzie to właśnie w Bydgoszczy. Spektakl zostanie w grodzie nad Brdą zagrany ponownie 5,6, 12, 13 i 19 października. Szczegóły na stronie internetowej www.modlitwa-ostateczna.pl.
Mirosław Antoni Glazik to poeta, dramaturg, uprawia również prozę, krytykę literacką i filmową. Pisze felietony, opowiadania i scenariusze oraz eseje i prace naukowe z zakresu teorii i historii literatury, filmu i teatru. Pracuje przede wszystkim z młodzieżą licealną i studencką.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.