Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych

21 marca 2018 | 08:37 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

„Wychodząc z kościoła, ze spotkań, czujemy się podbudowani, umocnieni. Potrafimy inaczej patrzeć na rzeczywistość, w której żyjemy” – powiedzieli Teresa i Eugeniusz Rudniccy, uczestnicy rekolekcji dla małżeństw niesakramentalnych w Bydgoszczy.

Nauki w kościele św. Andrzeja Boboli głosi jezuita o. Jacek Siepsiak SJ, dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM i redaktor naczelny kwartalnika „Życie Duchowe”. Według kapłana pomimo narastającej liczby małżeństw niesakramentalnych, zaplecze duszpasterskie nie jest w tej kwestii wystarczająco rozwinięte. Dodał, że zaangażowanie się w takie duszpasterstwo wymaga dobrego przygotowania, zgłębiania dokumentów, które wydał Kościół. Podkreślił również, że trudno znaleźć księży, którzy chcieliby się tym zajmować.

Według ojca Jacka Siepsiaka SJ, praca wśród małżeństw niesakramentalnych jest zadaniem ciekawym i rozwijającym. Skłania do stawiania pytań, które są ważne chociażby z punktu widzenia teologii fundamentalnej. – Mijają dwa lata od wydania przez papieża Franciszka adhortacji „Amoris laetitia”, wokół której powstało wiele niedomówień. Czekamy w tej sprawie na wytyczne Episkopatu Polski, który nad tym pracuje. Jednak dużą zmianą, która dzieje się na naszych oczach jest to, że ci ludzie zaczynają coraz częściej przychodzić do konfesjonału. Księża zaś zaczynają rozeznawać poszczególne sytuacje. Jest wyraźnie powiedziane, że w przypadku sakramentu pojednania te osoby są traktowane jak wszyscy inni grzesznicy – dodał o. Siepsiak SJ.

Ojciec Jacek Siepsiak SJ podczas rekolekcji skupił się również na trzech pierwszych przykazaniach. – Ten czas ma nam pomóc spojrzeć na prawo, a nade wszystko na Boga i Jego miłość, by zobaczyć, do czego jestem powołany w sytuacji, w której się znalazłem. Pan Bóg nikogo nie zostawia, wręcz przeciwnie – pokazuje, że każdy jest do czegoś wezwany. Sytuacja małżeństw niesakramentalnych w Kościele stawia nas wobec myślenia i mówienia o Bożym Miłosierdziu, odpowiedzialności w miłości – zakończył jezuita.

Wspólnota duszpasterstwa małżeństw niesakramentalnych w Bydgoszczy zawiązała się w marcu 2002 roku jako owoc wielkopostnych rekolekcji, które odbyły się w kościele Jezuitów. Założycielem i duchowym opiekunem grupy jest o. Mieczysław Łusiak SJ.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.