Bydgoszcz: 25. rocznica sakry biskupa Jana Tyrawy
09 listopada 2013 | 20:20 | jm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem biskupów, duchowieństwa, władz różnych szczebli, środowisk naukowych, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń, instytucji oraz wiernych świeckich obchodzono jubileusz 25. rocznicy święceń biskupich Jana Tyrawy. Jest on pierwszym ordynariuszem diecezji bydgoskiej. Eucharystii w Katedrze św. Marcina i św. Mikołaja przewodniczył sam jubilat.
Kanclerza Kurii Diecezjalnej ks. dr. Lech Bilicki odczytał list papieża Franciszka. „Z wielką wdzięcznością wspominamy dziś podejmowane przez Ciebie szczególne zadania w Kościele, aby nim kierować, służyć dobrą radą i pomocą (…). Podejmując się z wielką umiejętnością różnych obowiązków, Twoja posługa przyniosła obfite owoce. Nieodżałowanej pamięci Nasz Poprzednik, Błogosławiony Jan Paweł II, mając na uwadze Twoje zasługi i zdolności, mianował Cię w 2004 roku pierwszym Ordynariuszem Diecezji Bydgoskiej. Wśród wielu dzieł, jakie podjąłeś dla dobra tej Diecezji, na szczególne uznanie zasługują te, które służą szerzeniu Dobrej Nowiny” – napisał papież.
Ojciec Święty życzył biskupowi Tyrawie, aby jego dokonania pasterskie „spotkały się z należytym szacunkiem i były źródłem radości we wszystkim od Naszego Pana”. „Dziękujemy Boskiemu Pasterzowi, że przez Twoją Biskupią posługę udzielił tylu darów duchowych wiernym powierzonych Twojej pasterskiej trosce. Niech ta dzisiejsza Uroczystość przyniesie całemu Ludowi Bożemu zgromadzonemu razem z Tobą spodziewane owoce zbawienia. Przekazujemy Tobie umiłowany bracie w Panu Nasze Apostolskie Błogosławieństwo, całemu Duchowieństwu i wszystkim wiernym. Niech będzie ono zadatkiem niebiańskiej nagrody i świadectwem Naszej Miłości” – napisał papież Franciszek.
Następnie życzenia w imieniu diecezjan w towarzystwie osoby świeckiej i siostry zakonnej złożył ks. dr Bronisław Kaczmarek. Wikariusz generalny diecezji bydgoskiej, odwołując się do zawołania biskupiego Jana Tyrawy – „Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo”, powiedział, że jubilatowi w przepowiadaniu Ewangelii zależało jak św. Pawłowi tylko na jednym – „by nie zniweczyć Chrystusowego Krzyża”. – Krzyż Chrystusa jest nieustannym wezwaniem dla Kościoła i Jego misji głoszenia Chrystusa i to ukrzyżowanego, który zmartwychwstał – mówił.
Kapłan przypomniał chwilę, w których bp Tyrawa został mianowany przez Jana Pawła II pierwszym ordynariuszem diecezji bydgoskiej. – Tutaj utwierdzasz swoich braci i siostry w wierze, nadziei i miłości. Stąd przemierzasz diecezję wielokrotnie wzdłuż i wszerz z posługą duszpasterską. Tu patrzysz z zachwytem na rodzące się dobro i smucisz, gdy widzisz niedoskonałość czy zło, które często zatrzymujesz w swoim sercu i wtedy idziesz przed wizerunek Matki, wołając: Matko Boga, pamiętaj o mnie – powiedział.
Wikariusz generalny przytoczył słowa jednego z wywiadów, jakiego ordynariusz diecezji bydgoskiej udzielił dla Przewodnika Katolickiego: „Nie jestem człowiekiem szczególnie wylewnym, sentymentalnym, ale powiem bardzo szczerze: polubiłem Bydgoszcz, pokochałem moją nową diecezję. Tu jest także mój dom”. Życzymy, aby ksiądz biskup był coraz szczęśliwszy w tym domu z nami, a my, diecezjanie, z Tobą – zakończył ks. dr Bronisław Kaczmarek.
Po nim głos zabrał sam jubilat, wyrażając wdzięczność za pamięć oraz modlitwę. Jak podkreślił bp Jan Tyrawa, jubileusz został już wpisany w Pismo Święte, w Stary Testament, aby go w sposób szczególny czcić i obchodzić. – Bowiem jubileusz staje się swoistego rodzaju symbolem paradoksu ludzkiej egzystencji. Z jednej bowiem strony uświadamia nam, że upływa czas, człowiek staje się coraz mniej wydolny, bardziej zależny i nie ma się z czego cieszyć. Jednak z drugiej strony jubileusz ma nam uświadomić, że nie wszystko przemija. Uświadomić, że coś zostaje. Zostaje to wszystko, co jest owocem naszej miłości, pracy, naszego starania się o dobro, piękno, harmonię, sprawiedliwość. Wszystko to, co jest owocem nas samych, naszych poczynań, trudów, znojów, zostaje zapisane w pamięci samego Boga. I to tak, że będzie trwać na wieki. Zatem jubileusz staje się tą okazją, abyśmy uświadomili sobie, że dane jest nam również uczestniczyć w nieprzemijalności. Stąd staje się najgłębszym źródłem naszej radości, nadziei, ale i wdzięczności za to, że – jak mówiono w starożytności – nie cały przemijam, nie cały umieram – powiedział.
Homilię podczas uroczystości wygłosił nuncjusz apostolski w Kongo (Brazzaville) i Gabonie abp Jan Romeo Pawłowski. Przypomniał uroczystości sprzed 25 lat, cytując zapisy kronik archidiecezji wrocławskiej. Przywołał również osoby, które uczestniczyły w tym wydarzeniu. – Tamte czasy nie były łatwe. Również wybór twojego biskupiego zawołania „Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo” nie był przypadkowy. Bo zwłaszcza wtedy, zgadzając się na bycie biskupem, zgadzałeś się na krzyż, który w perspektywie krzyża Chrystusa był znakiem nadziei. Jedynej nadziei, wiodącej do zbawienia i do zwycięstwa – dodał.
Pasterz odwołał się również do jednego z pierwszych wywiadów, jakich udzielił bp Jan Tyrawa już jako ordynariusz diecezji bydgoskiej. – Powiedziałeś, że urodziłeś się między torami, jako syn kolejarza, tam też się wychowywałeś jako mały chłopiec i tam łobuzowałeś. Bardzo mnie tym ująłeś, nie tylko dlatego, że nie wstydziłeś się twoich zwyczajnych rodzinnych, robotniczych i kolejarskich korzeni. Także dlatego, że moja historia była właściwie taka podobna, polska, zwyczajna i kolejarska – powiedział.
Nuncjusz apostolski w Kongo (Brazzaville) i Gabonie podkreślił, że „pielgrzymka wiary” poprzez posługę pomocniczą we Wrocławiu, przywiodła biskupa Jana Tyrawę do Bydgoszczy. Do miejsca, gdzie biskupie, maryjne zawierzenie realizuje się pod matczynym wzrokiem Matki Pięknej Miłości. – Jedno jest pewne, tych 25 lat to kawał życia na służbie, z czego już niebawem dziesięć lat na służbie tego młodego, ukochanego Kościoła bydgoskiego. Wiesz dobrze biskupie Janie, że kolejarze troszczą się o szczęśliwą i wygodną podróż aż do celu dla swoich pasażerów, którzy w jakiś sposób zawierzają im własne plany, marzenia i własne życie. Ty jako pasterz Kościoła stałeś się takim duchowym kolejarzem tych wszystkich, którzy twojej pasterskiej służbie powierzyli swoje życie, nie tylko to ziemskie, ale życie wieczne – powiedział.
Arcybiskup Pawłowski, mówiąc o 25 latach posługi biskupa Jana Tyrawy, przypomniał, że służba Ewangelii nic nie straciła na swojej wartości oraz pięknie. – To prawda, tak jak wtedy, tak i dzisiaj trzeba za nią płacić wysoką cenę. Bo jak wtedy, tak i dzisiaj nie brakuje ludzi przeciwnych, niedobrych. Księże biskupie, Szczęść Boże i ad multos annos! – dodał.
W uroczystościach uczestniczyli biskupi. Wśród nich pasterze z archidiecezji gnieźnieńskiej: abp Henryk Muszyński, bp Bogdan Wojtuś, bp Krzysztof Wętkowski, z diecezji toruńskiej: bp Andrzej Suski, z diecezji włocławskiej: bp Stanisław Gębicki. Był również obecny Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, Przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI ks. prałat Giuseppe Scotti z Watykanu oraz pallotyn ks. prof. Czesław Parzyszek SAC. Po zakończeniu Eucharystii ordynariusz diecezji bydgoskiej przyjmował w katedrze życzenia od wspólnot parafialnych oraz w Domu Polskim od zaproszonych gości.
Jan Tyrawa urodził się 4 listopada 1948 roku na Dolnym Śląsku (Kuźnice Świdnickie k. Wałbrzycha, obecnie Boguszów-Gorce). Po zdaniu matury wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W czasie studiów odbywał przymusową służbę wojskową w Szczecinie Podjuchach. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1973 roku. Stopień doktora teologii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był kolejno wikariuszem, katechetą, ojcem duchownym kleryków, sekretarzem generalnym Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu i wykładowcą teologii dogmatycznej oraz proboszczem. W 1988 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Ksiądz Jan Tyrawa sakrę biskupią otrzymał we wrocławskiej archikatedrze 5 listopada 1988 roku. Ojciec Święty mianował go 24 lutego 2004 roku ordynariuszem diecezji bydgoskiej. Ingres do katedry bydgoskiej, w trakcie którego kanonicznie objął diecezję, odbył się 28 marca 2004 roku. Jego dewizą biskupią są słowa: „Crux ave spes unica” („Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo”). Biskup Jan Tyrawa jest w Konferencji Episkopatu Polski członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Rady ds. Społecznych. Pełni również funkcje członka Rady Nadzorczej Fundacji „Opoka” oraz Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.