Bydgoszcz: 97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
27 grudnia 2015 | 12:13 | jm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli, rodzin bohaterów, służb mundurowych i mieszkańców Bydgoszczy uczczono 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rozpoczęło się ono dokładnie 27 grudnia 1918 roku.
Dziękczynienie za wolną ojczyznę miało miejsce w kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. – Chodzi przede wszystkim o to, byśmy nie zapomnieli o ofierze i poświęceniu naszych ojców, którzy nie pytali, co ja za to będę miał? W myśl idei "Bóg, Honor, Ojczyzna" byli w stanie położyć na szali nawet własne życie, wszystkie dobra, jakie posiadali. Dzisiaj nie możemy tego zaprzepaścić. Stąd nasza modlitwa, a zarazem troska o wolność. O to, by jej nie zniszczyć oraz nie zagubić – powiedział proboszcz parafii wojskowej oraz dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP ks. płk Zenon Surma.
Biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii, podkreślił w rozmowie, że historia to nic innego jak tożsamość, to, kim jesteśmy i dlaczego tacy jesteśmy. – Nie zrozumiemy siebie, jeżeli nie pojmiemy historii i tego, z czego wyrastamy. Chodzi o pojęcie wspólnoty narodowej, która jest inna dla Francuzów, Włochów, Niemców i Polaków. Stąd historia powinna ukazywać nam owe źródła inności, dlaczego tacy jesteśmy. Wszystko, co jest dobre, powinniśmy kontynuować, by zachować własną tożsamość, by dalej podtrzymywać to, co nazywa się Europą – powiedział pasterz.
Powstanie Wielkopolskie było reakcją na demonstracje Niemców, którzy sprzeciwiali się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. Uczestnicy walk w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę – z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich obrzeży. – Nasze starania powinny polegać na tym, aby szczegółowa wiedza o powstaniu była obecna na lekcjach historii w całej ojczyźnie. By wszyscy wiedzieli, że tę niepodległość musieliśmy wywalczyć – powiedział prezes Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Jacek Pietraszko.
Obchody w grodzie nad Brdą, które przebiegały zgodnie z ceremoniałem wojskowym, zakończono pod pomnikiem oraz grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. – Kiedy tu stoję, w sercu rodzą się bardzo osobiste pytania: gdzie byśmy byli, gdyby nie było powstania, jak bym dzisiaj żył? Jedno jest pewne, trzeba zawsze czuć się Polakiem i być z tego dumnym – zakończył prezes Jacek Pietraszko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.