Bydgoszcz: seminarium duchowne gościło wybitnego neurochirurga
11 czerwca 2013 | 22:06 | jm Ⓒ Ⓟ
„Postępy w leczeniu operacyjnym schorzeń centralnego układu nerwowego” – to temat wykładu i dyskusji, które zorganizowano dziś w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. Na zaproszenie bp. Jana Tyrawy w murach uczelni gościł wybitny neurochirurg prof. Marek Harat.
Lekarz jest kierownikiem Kliniki Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Jest również autorem wielu pionierskich operacji neurochirurgicznych, m.in. leczenia operacyjnego patologicznej otyłości, agresji, a wcześniej choroby Parkinsona. – Ciągle mam wrażenie, że jesteśmy na początku drogi, na początku tej fascynującej przygody poznawania działania ludzkiego mózgu. Pewnie do końca nigdy go nie poznamy – powiedział profesor.
Tematyka spotkania dotyczyła m.in. postępów w neurochirurgii czynnościowej. W tej części prof. Harat mówił o leczeniu stymulacją mózgu patologicznej otyłości, agresji, depresji i natręctw. – Są to na pewno istotne problemy z punktu widzenia epidemiologicznego, czyli dotyczą bardzo dużej grupy społeczeństwa. Natomiast te metody, o których mówię, są dopiero pierwszymi próbami, czyli są to metody eksperymentalne. Pojawia się jednak perspektywa, że za kilka lat leczenie może być skuteczniejsze – dodał.
Według bp. Tyrawy temat wykładu dotyczył trudnych zagadnień. Jednak wiedza na ten temat może się przydać w codziennej pracy duszpasterskiej. – Wiedza jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Kapłani spotykają się na co dzień z różnymi przypadkami, wobec których z jednej strony czują się bezradni i bezsilni, a z drugiej kierują się – tak jak większość społeczeństwa – pewnymi stereotypami. W ten sposób nie są zdolni w czymkolwiek pomóc – powiedział.
Biskup bydgoski dodał, że uzyskaną wiedzę – chociażby poprzez takie spotkanie, kontakt ze specjalistą – można przełożyć właśnie na codzienną pomoc. – W ten sposób można kogoś skierować do odpowiedniego specjalisty, a nawet udzielić konkretnej odpowiedzi w konfesjonale – podkreślił.
Lekarz omówił nowe możliwości związane z zastosowaniem stereotaktycznej radiochirurgii przy użyciu takich urządzeń, jak nóż Gamma i Cyber-nóż oraz korzyści płynące ze śródoperacyjnego monitorowania funkcji mózgu. – Kapłan jest blisko człowieka. Musi starać się mu pomóc na każdy możliwy sposób. Każda dobra rada w chorobie, cierpieniu na pewno będzie poprawiała zaufanie wiernych do kapłanów – zakończył prof. Marek Harat.
Ostatnia część wykładu prof. Marka Harata była poświęcona nowoczesnym implantom kręgosłupowym. Informacje te były nowościami przedstawionymi na 41. Kongresie Polskich Neurochirurgów, który odbywał się w Bydgoszczy od 6 do 9 czerwca tego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.