Bydgoszcz: seminarium naukowe „Męczennicy za wiarę we współczesnym świecie”
09 listopada 2009 | 20:45 | jm Ⓒ Ⓟ
„Męczennicy za wiarę we współczesnym świecie” – to tytuł seminarium naukowego, które odbywało się w poniedziałek wieczorem w Bydgoszczy. W siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej spotkali się znawcy tematyki męczeństwa, kapłani, świeccy oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń. Dyskusja odbywała się w ramach trwającego XXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Wśród zaproszonych gości znalazł się postulator procesu beatyfikacyjnego 108 Męczenników Polskich ks. prof. Ludwik Gładyszewski. Kapłan, rozwijając temat „Proces beatyfikacyjny 108 Męczenników czasu wojny w aspekcie wykazywania chrześcijańskiego charakteru męczeństwa Błogosławionych”, starał się ukazać wewnętrzną postawę wierności trwania przy Chrystusie, mimo trudnych warunków, w jakich znaleźli się prześladowani za wiarę. Według niego przy rozpatrywaniu procesu męczeństwa należy uwzględnić dwa elementy – zadawanie cierpienia przez prześladowcę oraz to, w jaki sposób męczony człowiek przeżywał świadomie, że umiera dla Chrystusa. – Warunki, w jakich żyły i umierały te osoby, były skrajnie i niewyobrażalnie trudne. Z ich postawy możemy czerpać wzór cnót i siłę charakteru oraz umiejętność podporządkowania się woli Boga – powiedział.
„Prześladowani i zapomniani. Współczesne prześladowania chrześcijan – perspektywa ogólnoświatowa” – to temat, który poruszył dr Tomasz Korczyński z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Według niego problem męczeństwa we współczesnym świecie wcale nie maleje. Do dzisiaj są osoby, które świadczą własną krwią za prawdę, którą jest Chrystus. – Nie da się zamazać faktu, że rocznie za Chrystusa swoje życie oddaje 170 tys. chrześcijan, a dwieście milionów cierpi represje za wyznawanie swojej wiary – mówił.
Według Korczyńskiego największe prześladowania dotykają kontynent azjatycki – głównie Indie, Nepal, Chiny, Koreę Północną czy Półwysep Arabski. – Aż w 75 krajach można stracić życie za to, że jest się wyznawcą Chrystusa. Nie możemy temu zapobiec. Jednak naszym obowiązkiem jest solidarność z tymi ludźmi, świadomość tego faktu, mówienie o tym i modlitwa – zakończył.
Ksiądz prof. Kazimierz Śmigiel mówił o martyrologii duchowieństwa bydgoskiego w latach 1939-1956. Nawiązał do homilii Jana Pawła II wygłoszonej 10 lat temu w Bydgoszczy. Papież mówił o męczennikach w szerszym niż tylko fizyczne znaczeniu. Ks. Śmigiel wspomniał też o okresie komunistycznym. – W pierwszym okresie przelano dużo krwi. W drugim natomiast, księża składali daninę w postaci utraconej wolności. To byli kapłani nie tylko z tego miasta, ale i sąsiednich diecezji – dodał.
Biskup Jan Tyrawa powiedział, że od męczenników należy uczyć się przede wszystkim świadectwa. Tego, że życie nie było im obojętne. – Męczennicy traktowali swoje życie z oddaniem. Dzisiaj przeżywamy z jednej strony dyktaturę laicyzmu i sekularyzacji, a z drugiej strony jakąś cichość chrześcijan, którzy są spychani na margines. Tu musi dokonać się radykalny zwrot. Nie chodzi o to, aby wywoływać wojny, ale budować swoją tożsamość i mieć jej świadomość – podkreślił.
XXVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej odbywa się w Bydgoszczy pod hasłem „Dali świadectwo wierności Chrystusowi…”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.