Bydgoszcz: seminarium z okazji Narodowego Dnia Życia
24 marca 2014 | 14:55 | jm Ⓒ Ⓟ
O obowiązku poszanowania ludzkiego życia, przemianie kultury życia w kulturę śmierci, poszukiwaniu prawdy, rozmawiano podczas seminarium, które zorganizowano z okazji Narodowego Życia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Prof. Alicja Grześkowiak mówiąc o ochronie życia dziecka poczętego w nauczaniu Jana Pawła II, przestrzegała przed podchodzeniem do mądrości Ojca Świętego tylko na poziomie emocjonalnym. Zwróciła uwagę na problem zmiany mentalności w społeczeństwie.
– Ojciec Święty niejednokrotnie mówił, że następuje przemiana kultury. Przemiana z kultury życia w kulturę śmierci. Życie ludzkie, które jest największym skarbem, przestaje być cenne lub jest istotne tylko w zależności od osądu subiektywnego. Czyli traci obiektywny wymiar wartości – zaznaczyła.
Dr Dorota Dźwig przypomniała wizję człowieka w nauczaniu św. Edyty Stein – patronki Europy. Nazwała Świętą kobietą nadziei. Przedstawicielka Ośrodka Naukowo-Badawczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gdyni dodała, że w życiorysie Edyty Stein uderza wiele rzeczy – nade wszystko poszukiwanie prawdy. – Edyta jest osobą, w której zamieszkiwała głębia. Czy była za życiem? Oddała życie. Jednak życie może oddać tylko ten, kto je posiada. Stein oddała życie, ponieważ była wypełniona Bogiem, który jest Życiem – zakończyła.
Kierownik Ośrodka Adopcyjnego Caritas Diecezji Bydgoskiej im. Bł. Jana Pawła II w Bydgoszczy Agnieszka Remiszewicz przedstawiła w kontekście adopcji potrzeby dzieci i potrzeby rodziców. Zaprezentowała również doświadczenia z codziennej posługi na rzecz rodzin. – Rodzina, a także każde życie jest wielką wartością. Także rodzina adopcyjna jest szczególną komórką. Rodzice i dzieci – jedni i drudzy – potrzebują miłości, bliskości, więzi. Niestety często jest tak, że oczekiwania rodziców adopcyjnych, mijają się z potrzebami dzieci – powiedziała.
Przemysław Gorzelak z bydgoskiego Ośrodka Psychoterapii „Odnowa” nawiązał do metod wsparcia i asystencji wobec rodziny spodziewającej się narodzin dziecka. – Matka – dziecko to taka ekskluzywna relacja, która jest zabezpieczona przez obecność innych członków rodziny. Mówię w tym kontekście o wsparciu, które jest warunkiem niwelowania wszelkich stresów, trudności, czy rozwiązywania przeszkód. Dopiero wtedy matka czuje się osobą ważną i docenioną – powiedział.
Wśród organizatorów, oprócz uczelni, znaleźli się: Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, Fundacja „Wiatrak” oraz Przestrzeń Kobiet Twórczych. Patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.
Również Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Martyria w Bydgoszczy – współorganizator seminarium – zaprosił mieszkańców Bydgoszczy na wieczorne spotkania w ramach Bydgoskiego Klubu Frondy. Ich gośćmi będą – dr Dorota Dźwig – a także lekarz Szymon Grzybowski. Konsultant medyczny naprotechnologii opowie o 35 latach doświadczeń leczenia niepłodności.
Spotkanie w ramach Bydgoskiego Klubu Frondy będzie jednocześnie momentem inaugurującym działalność poradni naprotechnologii przy fundacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.