Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: skarb katedry na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza

13 lutego 2018 | 17:35 | Bydgoszcz / jm Ⓒ Ⓟ

„Trzeba przede wszystkim podziękować za to, że dzięki wielkiej pasji zawodowej i zaangażowaniu osób, które pracowały w ostatnim czasie w katedrze, możemy pisać konkretną historię miasta tamtej epoki” – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa podczas otwarcia wystawy prezentującej skarb odkryty 2 stycznia w bydgoskiej katedrze. W Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej można podziwiać m.in. złote monety, biżuterię i dewocjonalia.

Skarb został wcześniej zabezpieczony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków i na podstawie umowy depozytowej przekazany Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego. – Dokonaliśmy tylko wstępnych prac konserwatorskich, które polegały na laserowym oczyszczeniu kilku przedmiotów z warstw brudu i korozji. Wszystko dla pokazania walorów prezentowanego skarbu – powiedział dyrektor muzeum dr Michał Woźniak.

Otwarcie wystawy czasowej zatytułowanej „Skarb bydgoski” odbyło się m.in. z udziałem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, prezydenta miasta Rafała Bruskiego oraz zaproszonych gości. – Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaką ten skarb ma wartość? Należy kierować je w stronę historyków. Trzeba przede wszystkim podziękować za to, że dzięki wielkiej pasji zawodowej i zaangażowaniu osób, które pracowały w ostatnim czasie w katedrze, możemy pisać konkretną historię miasta tamtej epoki – dodał biskup ordynariusz Jan Tyrawa. – Gratuluję dobrych i szybkich decyzji służbom konserwatorskim, które doprowadziły do dnia, w którym możemy się spotkać i zobaczyć ten skarb – podkreślił prezydent Rafał Bruski.

W skład skarbu wchodzą zasadniczo dwie grupy zabytków – złote monety i szeroko rozumiana biżuteria oraz dewocjonalia. Wśród tej pierwszej grupy szczególną uwagę zwracają m.in. monety hiszpańskie z wizerunkiem Ferdynanda V i Izabeli Kastylijskiej z przełomu XV i XVI stulecia. – Ciekawe są również polskie monety – dwudukat poznański z Janem II Kazimierzem Wazą z 1652 roku oraz dukaty gdańskie i toruńskie z Zygmuntem III Wazą z 1610, 1612, 1630 i 1632 roku – dodał Jarosław Kozłowski, kustosz w Dziale Numizmatyki muzeum.

Wystawa tymczasowa zostanie docelowo przekształconą w stałą. Zależy to jednak m.in. od tempa i zaawansowania prac badawczych, od zakresu niezbędnych prac konserwatorskich i możliwości finansowo-organizacyjnych.

Europejskie Centrum Pieniądza mieści się na Wyspie Młyńskiej, w kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku, o cechach klasycyzującego późnego baroku. Została on wzniesiona przypuszczalnie na miejscu jednego z obiektów dawnej Mennicy Bydgoskiej. W 2009 roku, po pracach remontowo-odtworzeniowych, została przekazana w użytkowanie Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.