Bydgoszcz: spotkanie formatorów europejskich ze Zgromadzenia Ducha Świętego
09 listopada 2010 | 18:50 | jm Ⓒ Ⓟ
Nowy program formacyjny dla braci zakonnych oraz uwzględnienie przemian współczesnego świata z zachowaniem tożsamości zakonnej – to jedne z wielu wniosków spotkania formatorów europejskich Zgromadzenia Ducha Świętego, które odbywa się w Bydgoszczy.
Ojcowie i bracia zakonni przyjechali z Irlandii, Francji, Portugalii oraz Włoch. Zjazdy tego typu odbywają się każdego roku w innej prowincji danego kraju europejskiego. – Zastanawiamy się nad formacją. W tym roku jednak nad dwiema szczególnymi sprawami. Myślimy nad próbą stworzenia programu formacyjnego dla braci. Dlatego, że dużo łatwiej okazuje się jest uformować przyszłego kapłana niż brata zakonnego. Po drugie pragniemy na nowo określić zasadnicze punkty styczne dla formacji w całym zgromadzeniu, na całym świecie – powiedział gospodarz o. Andrzej Wichowski CSSp.
Przełożony polskiej prowincji uważa, że należy dokonać „pewnej aktualizacji”, ponieważ zmieniają się warunki socjologiczne, formacyjne w prowincjach na całym świecie. – Zmienia się charakter pracy. Według mnie styczne, wokół których powinniśmy budować formację to wierność charyzmatowi, myśli założycielom oraz dyspozycyjność duchacza wobec Boga, zgromadzenia i Kościoła. To również kwestia właściwego uformowania i realizacji ślubów posłuszeństwa, które stoją niejako w opozycji do współczesnego świata – dodał o. Wichowski CSSp.
Ojciec Marek Walkusz CSSp jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego. Odpowiada za formację młodych kandydatów w prowincji oraz jest koordynatorem grupy formacyjnej dla całej Europy. – Praca formacyjna dokonuje się na różnych płaszczyznach. Dzisiaj musimy przede wszystkim spojrzeć na zmiany społeczne w świecie. W jaki sposób rzutuje to na pracę formacyjną, na ile i jak należy dostosować się do realiów nowej Europy i świata. Jak przygotowywać młodych do pracy misyjnej, aby wiernie służyli Chrystusowi i Ewangelii – powiedział.
Mistrz międzynarodowego nowicjatu ojciec Raymond Jung CSSp z Francji podkreślił, że zgromadzenie przyjmuje młodych z ich dotychczasową drogą i najróżnorodniejszą przeszłością. – Usiłujemy im pokazać bogactwo życia misjonarskiego. Przychodzi nam pracować z ich dotychczasowymi doświadczeniami, z ich pytaniami. Nie chodzi nam o to, aby tych ludzi przetransferować do jakiegoś lepszego świata. Jednak o to, aby to bogactwo, które jest w nich adoptować do pracy misjonarskiej. Bardzo ważne z naszej strony jest to, aby im towarzyszyć, być i pokazywać to, co wynika z historii zgromadzenia – powiedział.
Brat Marc Tyrant CSSp jest lekarzem i przez czternaście lat pracował w Pakistanie. Jak mówi duchacze na tamtych terenach stykają się niejako z dwiema kategoriami ludzi – z chrześcijanami w parafiach i tubylcami wyznającymi inną religię. – Praca na miejscu jest dość trudna, zwłaszcza z Hindusami, ze względu na różnice. Ponadto Pakistan jest republiką islamską. Staramy się nawiązywać współpracę z różnymi wspólnotami. Pracowałem chociażby z lekarzami muzułmańskimi. Stworzyliśmy klinikę otwartą dla wszystkich. W podobny sposób moi współbracia duchacze stworzyli szkołę – opowiadał.
Brat Tyrant CSSp dodał, że najważniejszym wyzwaniem dla Zgromadzenia Ducha Świętego w Pakistanie jest prowadzenie współpracy pomiędzy różnymi religiami, co dałoby pokój i duże korzyści na przyszłość. – Spójrzmy chociażby na terroryzm, który jest efektem różnić religijnych. Wiąże się to wszystko z nierównością socjalną. Świat się rozwija, ale bardzo nierównomiernie. Widać to w Afryce czy Indiach. My duchacze jesteśmy głosem tych zmarginalizowanych – zakończył.
Zjazd formatorów europejskich odbywa się w Bydgoszczy od ubiegłego piątku, a zakończy się w środę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.