Bydgoszcz: spotkanie Integracyjne „O uśmiech dziecka”
16 maja 2013 | 19:01 | jm Ⓒ Ⓟ
W bydgoskim Domu Polskim po raz czternasty odbywało się Spotkanie Integracyjne „O uśmiech dziecka”. Zgromadziło ono dzieci niepełnosprawne, a także dzieci i młodzież z placówek oświatowo-wychowawczych.
Impreza „O uśmiech dziecka” scala przede wszystkim uczestników stowarzyszeń, warsztatów terapii zajęciowej, szkół i placówek specjalnych. – Spotkania są dla nich wielkim przeżyciem i dają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na scenie przed publicznością – tłumaczy organizator Arleta Murawska z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy.
Wszystko to działo się w Domu Polskim, który oddano po gruntownym remoncie do użytku w 2012 roku. Budynek, który jest własnością diecezji bydgoskiej, pełni rolę kulturotwórczą i społeczną, adresowaną do szerokiego grona odbiorców, także do grup specjalnej troski. Historia budowli sięga czasów przedwojennych. Powstała ona dzięki ówczesnym władzom miasta, a nade wszystko była owocem starań proboszcza fary ks. Tadeusza Skarbka-Malczewskiego. Kapłan pragnął, aby dom stał się pomocą w pracy duszpasterskiej oraz w obronie polskości.
Organizatorzy Spotkań Integracyjnych „O uśmiech dziecka” pragną, aby nowoczesna sala audytoryjna Domu Polskiego stała się przestrzenią dla każdego człowieka. – Wierzę, że to spotkanie kolejny już raz spełni swoje cele: zbliży i zintegruje „dwa światy” – osoby zdrowe i niepełnosprawne, zbuduje więź między placówkami, przełamie bariery niechęci i nieśmiałości w stosunku do niepełnosprawności, a sprawa integracji przestanie być obca i wstydliwa, spychana na dalszy plan – zakończyła Arleta Murawska.
Wśród uczestników nie zabrakło grupy z Katolickiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Specjalnej Troski i Ich Rodzin im. św. Maksymiliana Kolbego. Przyjechała z nimi Małgorzata Dorszewska, która jest terapeutą zajęciowym. – Każde zajęcia z osobami niepełnosprawnymi stymulują do działania. Ja z niepełnosprawnymi pracuję już ponad trzydzieści lat. Pamiętam początki i jak wygląda to dzisiaj. To wszystko można porównać jak dzień do nocy. Na szczęście niepełnosprawni są traktowani jak część społeczeństwa, które ma takie samo prawo żyć i funkcjonować – podkreśliła.
W Spotkaniu Integracyjnym „O uśmiech dziecka” wzięło udział ponad 160 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.