Bydgoszcz: studencka petycja w obronie krzyża
26 marca 2010 | 18:03 | jm Ⓒ Ⓟ
Studenci z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy zbierają podpisy w sprawie obrony krzyża. Wraz ze specjalnym oświadczeniem trafią one do Przewodniczącego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Jeana Paula Costy 9 maja, w obchodzonym Dniu Europy.
„Jako duszpasterstwo akademickie pragniemy przedstawić nasze stanowisko w sprawie wartości krzyża w naszym kraju i życiu. Im więcej nas się włączy, tym bardziej nasz głos będzie słyszalny!” – napisali młodzi.
„ Jest to symbol pewnych wartości, które od wieków były w Europie. Te wartości sprawiały, że ludzie rozwijali się i żyli w zgodzie ze sobą. Krzyż jest dla nas oparciem. On zawsze nas ratował, podnosił, solidaryzował ze sobą – tłumaczy Piotr Kubiś z duszpasterstwa.
Studenci przypominają, że nazwa „Martyria”, pod którą działają, upamiętnia ofiary zamordowane podczas II wojny światowej w Bydgoszczy i Dolinie Śmierci. Podkreślają jednocześnie, że wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat są aktualną przestrogą. Dodają, że do zbrodni dochodzi nawet w majestacie prawa, jeśli „zamiast zamocowania w trwałych cywilizacyjnych wartościach, ulega się dewiacyjnym wpływom zmiennych ideologii”.
Młodzi nawiązują do słów Jana Pawła II, który przestrzegał przed demokracją bez wartości. Zaznaczają, że w tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica ogłoszenia „Deklaracji Schumana”, projektu, który zapoczątkował dzisiejszą Unię Europejską. „Ojcowie Europy”, Robert Schuman, Konrad Adenauer inspirowali się katolicką nauką społeczną. Czy przypadkiem w dzisiejszej Europie nie byliby szykanowani za poglądy i jawnie okazywany związek z instytucjonalnym Kościołem?” – pytają.
Autorzy petycji wyrazili swój niepokój z powodu marginalizowania chrześcijaństwa. Przypomnieli także o roku 966, w którym Polska rozpoczęła swoje dzieje chrześcijaństwa i państwowości. Podziękowali Sejmowi RP za uchwałę w sprawie ochrony wolności i wyznania z 3 grudnia 2009 roku. Zwracając się do Przewodniczącego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, przypomnieli słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wobec narastających ingerencji socjalistycznego państwa w sprawy Kościoła.
„Jako obywatele Unii Europejskiej, mający przywilej składania petycji do wspólnotowych instytucji
(i otrzymywania na nie odpowiedzi!) – przekonani, że również w Radzie Europy obowiązują podobne zasady – oczekujemy w poruszanej sprawie pisemnych wyjaśnień” – czytamy.
Do apelu młodzi dołączyli uchwałę Sejmu RP w sprawie ochrony wolności i wyznania z 3 grudnia 2009 roku, a także komunikat z 350 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 26 listopada 2009 roku.
Podpisy pod oświadczeniem będą zbierane jutro po wieczornej Drodze Krzyżowej ulicami Bydgoszczy, przy wejściach na Stary Rynek, a także w niedzielę po X Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.