Trzy formy pielgrzymowania na Jasną Górę z diecezji bydgoskiej
10 lipca 2021 | 10:02 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Aż trzy możliwości dotarcia przed tron Królowej Polski proponują w tym roku organizatorzy XVII Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Pierwszą z nich jest tradycyjna forma z noclegami w namiotach. – Bardziej doświadczeni pielgrzymi pamiętają czasy, kiedy pokonywanie szlaku nie było takie łatwe. Bagaże trzeba było mieć przy sobie, prowiant na każdy dzień zapakowany w plecaku, namiot pod ręką, by z uśmiechem po trudzie dnia rozstawić go, a wczesnym porankiem, kiedy jeszcze rosa na trawie, zwijać i ruszać w dalszą drogę – tłumaczy ks. Krzysztof Klóska, dodając, że każdy pielgrzym zainteresowany taką właśnie formą rekolekcji w drodze zobowiązany jest do skontaktowania się z księdzem przewodnikiem wybranej przez siebie grupy w celu zapisania się i uzyskania bardziej szczegółowych informacji.
Drugą możliwością jest pielgrzymka sztafetowa. – Pandemia pomimo wielu zabiegów, szczepień ciągle nas nie opuściła. W trosce o zdrowie pielgrzyma, a zwłaszcza tych wszystkich, którzy dbają o nas podczas całej drogi, szanując także gospodarzy, w tym roku możemy kroczyć w formie sztafetowej – podkreśla ks. Klóska. Drogę w całości od bydgoskiej katedry do sanktuarium na Jasnej Górze przejdą kapłani, przewodnicy poszczególnych grup. – Do każdego z nich zapraszamy na jeden pielgrzymi dzień pięciu uczestników, którzy rano we własnym zakresie dojadą na wskazane miejsce i rozpoczną z wybranym przez siebie kapłanem krótki czas rekolekcji w drodze. Po osiągnięciu celu, otrzymaniu błogosławieństwa, pielgrzym we własnym zakresie wraca do domu. Kolejnego dnia na wskazane miejsce przybywa kolejna (inna) piątka pątników. Dzięki temu w całej pielgrzymce w jednej grupie przy pięciu pątnikach dziennie może wziąć udział 55 osób – dodał kierownik pielgrzymki. Chętne osoby proszone są o kontakt z wybranym przez siebie przewodnikiem w celu zapisania się, ustaleniu wolnego terminu oraz innych ważnych szczegółów. Na stronie pielgrzymka.bydgoszcz.pl w zakładce „Pliki do pobrania” znajduje się formularz zgłoszeniowy, który trzeba wypełnić i podpisać, a następnie dostarczyć wybranemu przewodnikowi.
Każdy jest także zaproszony do udziału w pielgrzymce duchowej. To trzecia możliwość proponowana przez organizatorów. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przeżyć piękne rekolekcje w drodze, lecz z różnych przyczyn fizycznie nie mogą uczestniczyć.
Więcej informacji na podanej stronie, w zakładce „pielgrzymka duchowa” – podsumował ks. Krzysztof Klóska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.