Bydgoszcz: VII Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”
29 listopada 2018 | 20:27 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Ponad sześćset osób wzięło udział w VII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART”, którego organizatorem była bydgoska Fundacja „Wiatrak”. Zwieńczeniem wydarzenia, którego temat brzmiał „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!”, był koncert wokalisty, pianisty, kompozytora, autora tekstów, zwycięzcy programu telewizyjnego „The Voice of Poland” Krzysztofa Iwaneczki.
W sumie wpłynęło 456 prac z trzynastu województw. Ich autorami były osoby w wieku od 7 do 87 lat. Jury oceniało talenty w siedmiu kategoriach, m.in. literatura, fotografia, plastyka (rysunek i malarstwo) oraz teatr. – Wszystkie prace oddają miłość do naszej ojczyzny, wspominają historię naszego państwa, wychwalają krajobrazy, pokazują polską kulturę i symbolikę. Część z nich nawiązuje do wspomnień artystów z wakacji czy czasu spędzonego z rodziną – powiedziała koordynator festiwalu Kamila Muszyńska z Fundacji „Wiatrak” w Bydgoszczy. Podczas drugiego etapu konkursu zakwalifikowani uczestnicy zaprezentowali przed jury swoje umiejętności w kategoriach: taniec, teatr oraz muzyka.
Podczas koncertu galowego w Bazylice Królowej Męczenników odbyło się wręczenie nagród laureatom oraz statuetek „Przyjaciel Wiatraka”, który obchodził swoje 23. urodziny. W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się: Aleksander Dętkoś, Stanisław Sobieszczański, Andrzej Muszyński, Piotr Zaporowicz, Krzysztof Kosmatka, Aneta i Marcin Kania oraz Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. – Przez te lata – jak w życiu – były smutki i radości. Mamy jednak fantastycznych orędowników w niebie – św. Jana Pawła II i św. Matkę Teresę z Kalkuty. Także przyjaciół na ziemi, którzy „Wiatrak” dostrzegają i go wspierają – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.
Narodziny „Wiatraka” miały miejsce 1 lipca 1995 roku. Początkowo funkcjonował on jako Centrum Kultury Katolickiej i był przyparafialną niepubliczną placówką oświatową. Od 2003 roku działalność „Wiatraka” rozszerzyła się o fundację. Ideą powstania „Wiatraka” było stworzenie miejsca przyjaznego ludziom, pozwalającego im się rozwijać i odkrywać w sobie dobro. Z inicjatywą zbudowania przestrzeni rozwoju człowieka wyszli młodzi ludzie z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” wraz ze śp. ks. prałatem Zygmuntem Trybowskim na czele.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.