Drukuj Powrót do artykułu

Bydgoszcz: w Pierogarni „Pod Aniołami” otwarto wystawę prac niepełnosprawnych

20.12.2008 , jm Ⓒ ℗

Kilkadziesiąt prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” Caritas znalazło się na wystawie, którą otwarto dzisiaj w bydgoskiej Pierogarni „Pod Aniołami”. Wernisaż, który zatytułowano „Żywioły”, został zrealizowany przy pomocy specjalnego projektu terapeutycznego. Każdy, kto kupi taki obraz, wesprze działalność warsztatów oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Program dla niepełnosprawnych napisała Grażyna Bieńkowska, która jest na co dzień instruktorem terapii zajęciowej. Nosi on nazwę „Nikt nie jest bezludną wyspą”. – On oddaje bardzo jasno sytuację każdej osoby niepełnosprawnej – niezależnie od stopnia upośledzenia czy zdolności. Każdy musi mieć świadomość tego, że nie jest sam. Ta wystawa jest efektem naszych działań, które zmierzają w tym kierunku – powiedziała.

Autorka napisała scenariusz terapeutyczny specjalnie dla uczestników warsztatów. Projekt jest realizowany na różnych etapach. – Nasz wernisaż specjalnie nazwaliśmy „Żywioły”. Każda osoba, również ta niepełnosprawna, ma w sobie wiele energii. To zostało pokazane. Ci wychowankowie mają niesprawne kończyny górne, czyli dłonie. Jednak malują palcami i potrafią stworzyć coś pięknego. To jest warsztatowa ekstraklasa – dodała Bieńkowska.

Jedną z prac wykonała Joanna Grygoleit. – Chciałam pokazać, że przyroda ma różne barwy. Malowałam pejzaż palcami i muszę powiedzieć, że z tej pracy jestem bardzo dumna – powiedziała uczestniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” Caritas. Wśród pozostałych artystów, którzy prezentują swoje „Żywioły”, znaleźli się Magdalena Donorowicz, Bartłomiej Wilkosz i Marek Zajączkowski. Wystawę można oglądać w Pierogarni „Pod Aniołami” przez cały tydzień.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.