Bydgoszcz: „Wybrać autorytet” – spotkanie w ramach Tygodnia Wychowania
15 września 2011 | 19:42 | jm Ⓒ Ⓟ
„Wybrać autorytet” – to myśl przewodnia spotkania, które odbywało się w czwartek wieczorem w bydgoskim Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II w ramach Tygodnia Wychowania w Polsce. Temat został podjęty przez wychowawców, pedagogów oraz specjalistę terapii uzależnień.
– Autorytet we współczesnym świecie jest często rozumiany jako zagrożenie dla autonomii drugiego człowieka. A przecież autorytet to mistrz i przyjaciel. Ten, który jest pedagogiem. Osobą, która prowadzi młodego człowieka ku dojrzałości – powiedział ks. dr Waldemar Różycki.
Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy podkreślił, że człowiek od zawsze potrzebował życiowych przewodników. Odwołał się również do patrona placówki. – Chodzi nam o to, aby Jan Paweł II nie był autorytetem spiżowym, pomnikowym. Inspirujemy się jego myślą, podążamy przykładem jego życia i wiary– dodał ks. dr Różycki.
– Autorytet wiąże się z miłością, przywiązaniem, opiekuńczością, ale i dawaniem pewnej przestrzeni dzieciom. Rodzice, którzy pozwolą, by dziecko poczuło trochę autonomii, stają się też autorytetem – powiedziała Maria Wasilewicz.
Według specjalisty psychoterapii uzależnień, autorytet buduje się na wiarygodności i autentyczności. – Dzisiaj jest bardziej czytelny autorytet matki niż ojca. Matki będą kochały dziecko zawsze, a ojcowie wtedy, kiedy spełni ich oczekiwania – dodała. Wasilewicz podkreśliła również, że „żadna matka nie rodzi się z autorytetem, ale zdobywa go przez swoje mądre postępowanie”.
„Czy i czego młodzież boi się dziś w Kościele? Kilka uwag o autorytecie Kościoła” – ten temat podjęła dr Elżbieta Okońska z Zakładu Myśli Społecznej i Edukacji Środowiskowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Według prelegentki „działalność Kościoła poprzez wskazywanie na wartości religijne, może stanowić skuteczny środek przeciwko postępującemu kryzysowi wartości”.
Uczestnicy, wśród nich naukowcy, rodzice oraz uczniowie, stwierdzili, że autorytety można znaleźć w rodzinach, w szkole, w Kościele. Trzeba tylko umieć je wybrać. Tydzień Wychowania w Polsce potrwa do 18 września. Jego myślą przewodnią są słowa „Wszyscy zacznijmy wychowywać”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.