Bydgoszcz: zakończyły się XXII Bydgoskie Dni Społeczne
01 kwietnia 2009 | 19:47 | jm Ⓒ Ⓟ
W Bydgoszczy zakończyły się dzisiaj XXII Bydgoskie Dni Społeczne. Temat tegorocznych rozważań i wykładów brzmiał „Błogosławieni prześladowani dla sprawiedliwości. W 10. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Bydgoszczy”. Do grodu nad Brdą zawitali znawcy Katolickiej Nauki Społecznej m.in. z Torunia, Lublina oraz Poznania.
Dni zainaugurowała Msza św., której przewodniczył wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek. Kapłan podkreślił, że cierpienie jest wpisane w chrześcijaństwo. Dodał, że ktoś, kto chce iść za Chrystusem, musi podejmować krzyż. – Jeżeli chcemy kroczyć razem z Chrystusem musimy pamiętać, że będzie to radować i boleć. Raz będzie „hosanna”, a raz „ukrzyżuj”. Trzeba się w tym odnaleźć – powiedział.
„Orędzie Ewangelii jako wezwanie do czynienia świata bardziej sprawiedliwym” – to temat pierwszego z czterech spotkań. Poprowadził je redemptorysta o. dr Krzysztof Bieliński, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prelegent wyjaśnił, że sprawiedliwość od strony filozoficznej jest tym, co „każdemu się słusznie należy”. Taką definicję przyjęła także Katolicka Nauka Społeczna. Zakonnik omówił sprawiedliwość w ujęciu biblijnym. Wybrał do tego Ewangelię św. Mateusza, do której dziesięć lat temu odwoływał się Jan Paweł II. – Człowiek sprawiedliwy w Biblii to przede wszystkim taki, który postępuje zgodnie z wolą Pana Boga. To znaczy człowiek, który słucha Słowa Bożego i życie swoje kształtuje według niego – powiedział. Zdaniem ojca Bielińskiego człowiek sprawiedliwy to także taki, który będzie słuchał woli Boga wtedy, kiedy sprawiedliwość będzie go „kosztować”.
Ksiądz prof. Franciszek Mazurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozwinął zagadnienie „Jana Pawła II wołanie o sprawiedliwość”, a ksiądz prof. Kazimierz Śmigiel z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy „Bydgoscy świadkowie sprawiedliwości”. – Bydgoszcz jest szczególnym miastem. Tutaj rozegrały się dramatyczne sceny. Miasto dotknęła germanizacja, następnie rozstrzeliwania podczas „Krwawej Niedzieli” w czasie II wojny światowej.
Kapłan przypomniał takie miejsca jak Stary Rynek, wyburzony kościół pojezuicki oraz Dolina Śmierci. – Poruszając to zagadnienie, nie można zapomnieć o licznych represjach wobec księży. Nie było zabijania. Były za to aresztowania, nachodzenia, przesłuchiwania. Jednak akta bezpieki zostały zniszczone. Dzisiaj jest okazja ku temu, by przypomnieć sobie o tym, że Ojciec Święty mówił o męczeństwie nie tylko w sensie fizycznym. On poszerzył rozumienie męczeństwa, które przejawia się w życiu codziennym – dodał ks. Śmigiel.
Bydgoskie Dni Społeczne zakończył wykład ks. dr. Tomasza Głuszaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu „Sprawiedliwość nie wystarcza”. – To są słowa Jana Pawła II z encykliki o Miłosierdziu Bożym „Dives in misericordia”. Całe nauczanie społeczne Kościoła pokazuje nam, że do sprawiedliwości potrzebna jest chrześcijańska miłość. To znaczy są takie sytuacje, że trzeba je dopełnić miłością. Świat dzisiaj nie żyje miłością chrześcijańską. Poprzez odejście w konsumizm, karierę, tej miłości brakuje – powiedział.
W spotkaniach uczestniczyli klerycy seminariów duchownych, kapłani, siostry zakonne, członkowie środowisk naukowych, grup i stowarzyszeń kościelnych.
Organizatorami XXII Bydgoskich Dni Społecznych byli Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.